1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rashid [163]
2 years ago
11

In the equation y = - ⅗x - 7, what is the slope​

Mathematics
1 answer:
CaHeK987 [17]2 years ago
3 0
The slope is -3/5.

The equation is in slope intercept form,
y= mx + b, where m is the slope.
You might be interested in
Carson invested $3,900 in an account paying an interest rate of 2.1% compounded
Schach [20]

Answer:

Try using an interest calculator

Step-by-step explanation:

It's a life saver!

7 0
2 years ago
What is the slope of the segment shown for a staircase with 10-inch treads and 7.75-inch risers? As you walk up (or down) the st
s2008m [1.1K]

The formula for slope is

Slope = Rise / Run = Risers / Treads

Slope = 7.75 in /10 in = 0.775

The slope Is 0.775.

The vertical distance is not continuous, thus it is discrete. A discrete function only allows certain points in the interval. When you walk up or down the stairs, the vertical distances are not continuous because of the treads. You cannot stay also mid-air, so it should be discrete. An example of a continuous function would be when you walk up or down an inclined plane. 

8 0
3 years ago
the students on a decorating committee create a banner. The length of the banner is 2.5 times its width. The length of the banne
Lilit [14]

The width is 8 feet

20 divided by 2.5 equals 8 feet

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
I am bored, answer with the BEST answer and I will make you brainliest............
Arada [10]
If it took you (one person) 3 days to build a doghouse, then it should take 2 people to build it in half the time. So all we have to do is split 3 days in 2. 

3/2 = 1.5 
So it would take 1 1/2 days or 36 hours for 2 people to complete the doghouse.
3 0
3 years ago
Please help me out! :)
Goryan [66]

Answer:

\frac{1}{6}

Step-by-step explanation:

the third option

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A 3-gallon bucket of paint costs $98.52 what is the price per quart?
    12·2 answers
  • Type you awsner <br> Simplify |7 - 10|
    9·1 answer
  • Help on both 13 and 14. Show work please
    9·1 answer
  • A sample that does not accurately represent the population is a _________.
    6·1 answer
  • What is 40% of 75? Enter your answer in the box.
    7·2 answers
  • Plz help asap!!!¡!!!!​
    9·1 answer
  • PLS HELP ME ON THIS ANSWER I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST IF YOU KNOW TGE ANSWER PLS GIVE ME A STEP BY STEP EXPLANATION!!
    10·1 answer
  • Need HELP RUNNING OUT OF TIMe :)
    13·1 answer
  • 24 - 7/8 I’m taking a test so I don’t have much time.
    5·1 answer
  • Identify the inequality that describes this graph​
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!