1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mixas84 [53]
3 years ago
12

Can someone please help me i dont know the answer.

Mathematics
1 answer:
Nitella [24]3 years ago
5 0

Answer:

-272

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the equation of the line that passes through points (15,9) and (-2,9)
Vikki [24]

Answer:

y=9

Step-by-step explanation:

Slope: 9-9/-2-15=0

Therefore, y=0x+b

Plug values in: 9=0(-2)+b

0+b=9

b=9

Therefore, equation is y=9

7 0
3 years ago
Can you help me with this one plzzzzzzz
vladimir2022 [97]

Answer: The Red Car

Step-by-step explanation: if you divide the speed the blue car is going with the distance the blue car will arrive there in 6 hours while the red car will arrive in 5

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help !!!!
svp [43]
The mean of the data is 11

now we find the difference between the mean and each number
1, 2, 3, 0.5, 0.25, 1.25, 1. 

now we square the numbers 
1, 4, 9, 0.25, 0.0625, 1.

now we find the mean of the new numbers
which is 2.1875

2.1875 is your standard deviation.

6 0
2 years ago
Paul's mom sent him to the grocery store with $10 to buy bread and cheese for sandwiches. Paul picked out a loaf of bread that c
lutik1710 [3]

Given:

Total amount = $10

Cost of loaf of bread = $3.25

Cost of cheese = $5.99 per pound

Each slice weights = 0.04 pounds.

To find:

The inequality for the number of slices that Paul can afford to buy.

Solution:

Let x be the number of slices that Paul can afford to buy.

Weight of on slice is 0.04 pounds. So, weight of x slices is 0.04x pound.

Cost of cheese = $5.99 per pound

So, total cost of cheese for x slices = $5.99 × 0.04x

Now, Paul has $10 to buy bread and cheese for sandwiches. Cost of loaf of bread is $3.25.

3.25+(5.99\times 0.04x)\leq 10

0.2396x\leq 10-3.25

0.2396x\leq 6.75

Divide both sides by 0.2396.

x\leq \dfrac{6.75}{0.2396}

x\leq 28.172

The maximum integer value of x is 28.

Therefore, the required inequity is 3.25+(5.99\times 0.04x)\leq 10 and 28 number of slices Paul can afford to buy.

6 0
3 years ago
How do I solve ?? It’s cylinders
UkoKoshka [18]
V= 3.14r^2h
10/2= r
5^2= 25
(3.14)(25)(6)
V=471
3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the solution to the system of equations? Use the substitution method. {y=−2x+5 3x−4y=2
    12·2 answers
  • What is the tithe of an income of $97.50
    12·1 answer
  • In the equation -y = 10x, what is the unit rate?
    5·1 answer
  • Please answer this question
    10·1 answer
  • There are 600 seats in the jefferson middle school auditorium. the students are using 2/3 of the seats. There are 25 seats being
    8·1 answer
  • Simply a3 • a4 <br> And (2a) (5ab)
    11·1 answer
  • A geneticist needs to grow a stock of fruit flies for her experiments.
    8·1 answer
  • A tissue box in the shape of a rectangular prism has a surface area of 158 square inches . The width is 5 inches and the height
    11·1 answer
  • Ernesto has already jarred 17 liters of jam and will jar an additional 1 liter of jam every
    8·1 answer
  • If the probability that a randomly chosen college student uses a ride sharing app is 0.27, then what is the probability that a r
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!