1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
prohojiy [21]
3 years ago
12

Is it propotional???????

Mathematics
2 answers:
sukhopar [10]3 years ago
7 0

Answer:

proportional means that theirs a common ratio or number

Step-by-step explanation:

a example is 0:0 that is a ratio

Nookie1986 [14]3 years ago
4 0

what exactly is propotional?

You might be interested in
Which ones do i check
Vinvika [58]

Answer:

Has exactly one pair of parallel sides.

Step-by-step explanation:

Has exactly one pair of parallel sides.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A slice is made parallel to the base of a right rectangular pyramid, as shown.
Andrej [43]
The answer is 5 I just took the test

You were supposed to find the area of the darkened area
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 3-gallon bucket of paint costs $103.68. What is the price per cup?
prohojiy [21]

Answer:34.56

Step-by-step explanat 103.68 divded by 3 = 34.56

5 0
3 years ago
Please give the answer
dybincka [34]

Answer:

When N is an even number, use the first equation in the matrix. When N is negative use the second equation.

Step-by-step explanation:

n = 6 | 6/2 = 3

n=5 | 3(5)+1 = 16

5 0
3 years ago
A cube has an edge length of 4 inches. You double the sides lengths. How many times greater is the volume of the new cube?
N76 [4]
8 times since 4x4x4=64 and 8x8x8=512
so 512/64 equals 8 so it's 8 times greater


<span>-Hope this helps :)</span>
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do you change 1/8 into a percent? I just blanked out!
    8·2 answers
  • Kelly bought 3 peppers, 2 onions, and 4 tomatoes.What is the ratio of peppers to all the vegetables Kelly bought
    11·2 answers
  • PLEASE HELPPP!!!!! IM DESPERATE!!!!!!!!!!!!!! :(
    13·1 answer
  • Heathers weekly pay is directly proportional to the number of hours she works at the record store her pay is 174 for 24 hours of
    6·1 answer
  • HELP ASAP WILL GIVE BRAINLYEST IF RIGHT
    5·2 answers
  • Very urgent. Please help
    7·2 answers
  • PLEASE HELP FAST I WILL GIVE YOU 25 POINT
    12·2 answers
  • Which of the following is a direct proportion?<br> A. y=7x<br> B. y=x+7<br> C. y=7x−7<br> D. y=7
    12·1 answer
  • Please help
    13·1 answer
  • Rephrase verbally in equivalent only if, sufficient, necessary, contrapositive and unless form: ”if we had an FTL drive, then we
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!