1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Allisa [31]
2 years ago
10

PLSS WHAT IS THE ANSWER

Mathematics
2 answers:
Naddika [18.5K]2 years ago
8 0

Answer:

Negative

Step-by-step explanation:

- 5 * ( - 1 / - 2 )

First off - 1 / - 2 is the same as 1 / 2

A negative number divided by  negative number equals a positive number.

Because a negative number (-1) is being divided by another negative number (-2) the outcome is positive resulting in both numbers to lose their negative sign. ( outcome ends up being 1/2)

So we now have - 5 * ( 1/2 )

We have a negative number being multiplied by a positive number

When a negative number is multiplied by a positive number the outcome will be negative.

So the final outcome of - 5 * ( - 1 / - 2 ) should be negative

Therefore the answer is B

Ket [755]2 years ago
6 0
It’s negative by the looks of it.

If you solve it you get -2.5

I hope it’s correct!
You might be interested in
Please help! if abcd is dilated by a factor of 3, the coordinate of b would be
Nikolay [14]

Answer:

(-6, 6)

Step-by-step explanation:

The coordinates of B to start with is

(-2, 2)

To dilate this by a factor of 3....

-2 * 3 = -6

2 * 3 = 6

The new coordinates of B' would be

(-6, 6)

A few things to know:

- The number 3 is called a "<u>scale factor</u>"

- Dilation means we are multiplying all the (X, Y)'s by the scale factor

- If the scale factor is <u>greater than 1</u>, the size of the shape overall increases

- If the scale factor is <u>less than 1</u>, the size of the shape overall decreases

- If the scale factor is <u>negative</u>, the shape size stays the same. The shape just rotates 180 degrees and moves to the opposite quadrant.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Equations using shapes need the answers and also worked out please help
hammer [34]
Hmm. Try counting the side of the shape and add the sides. Using the sides as numbers you may be able to solve the problem.
8 0
3 years ago
Of the following options, what could be a possible first step in solving the equation 3x − 1 = 2x + 4?
madreJ [45]
Move the "x" terms to the same side
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Leo and her on spent 3/4 hour shopping 5/6 hour preparing the pizzas and 11/12 hour cleaning up after the party how many minutes
Aneli [31]

Answer:

150 minutes

Step-by-step explanation:

First we have to express all these fractions of an hour in minutes, then add them and get the total of minutes.

To pass these numbers in hours to minutes, we only have to multiply by 60 because one hour has 60 minutes.

3/4 h =

3/4 * 60 = 45m

5/6 h =

5/6 * 60 = 50m

11/12 h =

11/12 * 60 = 55m

to calculate the total number of minutes we have to add the 3 values ​​that we have

45m + 50m + 55m = 150m

8 0
3 years ago
The seventh-grade class is building target areas for a PE activity. The bases for the game will be circular in shape. The diamet
murzikaleks [220]
19.6 would be the area of a single base circle πr² is the area formula
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The company you work for has a policy of paying overtime for all hours worked in excess of 40 per week you worked 8 hours each d
    14·1 answer
  • How to estimate 19 divided bye 1,425
    10·1 answer
  • Mariah is randomly choosing three books to read from the following: 5 mysteries, 7 biographies, and 8 science fiction novels. Wh
    10·2 answers
  • Describe the transformation of the graph of the parent function y = √x for the function y = √x + 7 + 5.
    13·1 answer
  • A 2-column table with 4 rows. The first column is labeled x with entries negative 5, 1, 4, 6. The second column is labeled y wit
    14·2 answers
  • Us foil to figure out (x−7)(x−7)
    11·1 answer
  • ricardo purchased a bunk bed for his children fora sale price of $276.25. The sale price was 65% of the original price. Calculat
    5·1 answer
  • 5. A jar of olive oil is priced at $10.08 for 8 ounces. What is the cost per ounce?
    5·2 answers
  • What is the solution to this number sentence?<br> y-1 3/4=3
    9·1 answer
  • Compare the fractions using the LCM. <br>3/5 and 1/4​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!