150. Divide 5000 by 100 and you get 50. Multiply 3 by 50 and you get 150.
Answer:
The unit rate is $8.89 /ft².
Step-by-step explanation:
Given:
$160 for 18ft².
So, by dividing with 18
we get
.
Now, round to nearest hundredth for $8.888 is $8.89.
Therefore, the unit rate is $8.89 /ft².
The answer would be $50 per blender.
To explain the way I did it --
Toaster ovens - 70 * 5 = 350
70 - 20 = 50
Blenders - 50 * 3 = 150
350 + 150 = 500