1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Svetlanka [38]
3 years ago
9

What is the volume of this rectangular prism? e) 4 in. 4 in. 5 in.​

Mathematics
2 answers:
Alika [10]3 years ago
7 0

Answer:

5*4*4=80

Step-by-step explanation:

brainliest?

Aliun [14]3 years ago
4 0

Answer:

The volume = 5x4x4=80

You might be interested in
What is the length of MO, given that figure LMNO is a square?
fgiga [73]

Answer:

8 (C)

Step-by-step explanation:

The diagonals of a square are congruent and bisect each other.

One half of a diagonal = 4

Therefore, the whole diagonal is 8.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lines c and d are perpendicular. if the slope of line c is -4, what is the slope of line d?
torisob [31]
The slope of line d is 1/4.
8 0
3 years ago
Please help out with this if you can.
Pepsi [2]

Answer:

3/7 and 4/17

Step-by-step explanation:

a) given that Shen is playing a game and the probability of unlocking the treasure test is 3/10.

To find the odds in favour of his character unlocking the treasure chest.

Since probability = 3/10 we have favourable and total are in the ratio 3:10

i.e. favourable:Favourable+unfavourable= 3:3+7

Hene odds= favourable:unfavourable =3/7

Answer is 3/7

b) Given that odds against choosing a blue block are 13/4

This means there are 4 blue blocks and 13 other colour blocks.

Total blocks= 13+4 =17

No of blue blocks = 4

Probability of selecting blue block=4/17


6 0
3 years ago
The cost of 20⅕ oranges is rs 300,what is the cost of a kg oranges?​
JulijaS [17]

Answer:

weight not defined

Step-by-step explanation:

The cost of 20⅕ oranges is rs 300 ,what is the cost of a kg oranges?

HOW ARE WE SUPPOSE TO KNOW THE WEIGHT IF ONLY THE PRICE IS GIVEN

5 0
2 years ago
Is using the associative property of addition a good strategy for simplifying (4/3 + 2/3) + 2? Why or why not?
Kitty [74]

Answer:

I say yes because when u solve it and flip the ( )'s, you get the same answer.

Step-by-step explanation:

Work:

(4/3 + 2/3) + 2

6/3 + 2

2 + 2

= 4

4/3 + (2/3 + 2)

4/3 + 8/3

12/3

= 4

Hope this helps!!

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 1+1 show explanation
    13·1 answer
  • How to find path length difference between parallel lines?
    8·1 answer
  • ne angle in a triangle has a measure that is three times as large as the smallest angle. The measure of the third angle is 50 de
    12·1 answer
  • 7x-6-5x-7-2x simplify the expression
    13·1 answer
  • Any body know this? Zoom in to see
    15·1 answer
  • Burton Bush wants to retire in Arizona when he is 80 years of age. Burton, who is now 55, believes he will need $400,000 to reti
    7·1 answer
  • (b) 9 tickets
    15·1 answer
  • Two angles of a triangle measures 55° and 25° what is the measure of the third angle of the triangle
    15·2 answers
  • 1. Sarah a 20-ounce jar of strawberry jam for $4.00. What is the unit price per ounce?
    10·1 answer
  • What percent is equivalent to 24/50?<br><br><br> 24%<br><br> 48%<br><br> 50%<br><br> 52%
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!