Unit price = total price / size
unit price for 25 ounce can :
$4.80 / 25 ounces = $0.192 per ounce
The flag should be 192 because 48 x 4 =192
So 70 divided by 2 is 35 so 35 minutes
So he has to paint 255 m from the 280 m of paint he has
First divide 255/280 to give you a decimal
You should get .9107
Since this is in decimal form (out of 1) you want to get percentage which is out of 100 you multiply by 100
So .9107 times 100
This gives you the percentage which is
91.07%
Now it says round to 1 decimal so it would be
91.1%