1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rufina [12.5K]
3 years ago
6

Mathematics Areas and perimeters ​

Mathematics
1 answer:
sweet-ann [11.9K]3 years ago
7 0

Answer:

54.5 Sq. cm

Step-by-step explanation:

<em>area of a right angled triangle = 1/ 2 × base × height </em>

(here, the base is 8 and height is 6)

= 1/ 2 × 6 × 8

= 4 × 6

<u>= 24 Sq. cm</u>

<em>area of a circle</em> = \pi r²

(r is the radius that is diameter/ 2, and the value of \pi is 3. 14)

  • r = 10/ 2 = 5 cm

= 3. 14.× (5)²

= 3.14 × 25

<u>= 78.5 Sq. cm</u>

area of the shaded region = area of Circle - area of triangle

= 78.5 - 24

<h3>= 54.5 Sq. cm</h3>

that is option 3

You might be interested in
The ratio of two numbers is 7 to 5. The sum of the numbers is 24. What are the numbers?
Kipish [7]

Answer:

14 and 10

Step-by-step explanation:

The ratio of the 2 numbers = 7x : 5x

The sum of the 2 numbers is 24, hence

7x + 5x = 24

12x = 24 ( divide both sides by 12 )

x = 2

7x = 7 × 2 = 14

5x = 5 × 2 = 10

Thus the numbers are 14 and 10

5 0
3 years ago
What is 3,190,000 in scientific notaion?
dezoksy [38]
3,190,000 is  319 x 10^5 in scientific notation
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
When graphing (3,0) on a coordinate plane, you move 3 units along the
mr Goodwill [35]

Answer:

x-axis

Step-by-step explanation:

When graphing (3, 0) on a coordinate plane, you move 3 units to the right of the origin. This means you are moving along the x-axis.

3 0
3 years ago
Please help me, I can't understand​
nikklg [1K]

Step-by-step explanation:

a) 3x>x+5

b)2x>5

x>5/2

ii) I'm unable to draw a number line but draw a small circle right in-between+2 and +3 and let the direction be rightward

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
If the cost of white tiles is $240, what is the unit cost of white tiles?
Anna [14]

Answer:

$15 and 3600ft^2

Step-by-step explanation:

C) There are 16 white tiles used. The unit cost of a white tile=240/16=$15

E) The cafeteria area consists of 36 tiles of dimensions 10 ft x 10 ft, so the area of the floor is 3600ft^2

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Enrollment in a dance studio has grown exponentially since the studio opened. A graph depicting this growth is shown. Determine
    13·1 answer
  • On a map, Sanford, NC and Myrtle Beach, SC are 4 inches apart. The distance between cities is actually 156 miles. What scale was
    7·1 answer
  • Julia collects colored beads for craft projects. Of Julia’s beads, 4
    8·1 answer
  • Please help this is timed
    14·2 answers
  • a water wheel has a radius of 18 feet. The wheel is rotating at 10 revolutions per minute. Find the linear​ speed, in feet per​
    5·1 answer
  • Solve for x<br> X^2+6x+9=20
    14·2 answers
  • I NEED HELP ASAP... PLEASE HELP
    14·1 answer
  • Find the missing angles and give reason
    14·1 answer
  • What is the answer of this question
    6·1 answer
  • A normal deck of 52 cards includes 4 suits where each suit ranges from 2 though 10 inclusive, Jack, Queen, King and Ace. In a st
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!