1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
EleoNora [17]
2 years ago
8

A grocery store sells a bag of 6 oranges for $2.34. If Mav spent $1.95 on oranges, how many did she buy?

Mathematics
2 answers:
Yuri [45]2 years ago
8 0

Answer: She bought 5 oranges

Step-by-step explanation:

We need to find out how much one orange costs first, so we do:

$2.34 ÷ 6<u>or</u> = $0.39

Thirty-nine cents is how much one orange cost.

Now you multiply the initial value of 1 orange by 5, so:

$0.39 x 5 = $1.95, $1.95 =5 oranges

You can also do $1.95 divided by $0.39 which is 5.

(you can multiply till you find the number or divide the given number by the other divided number)

Therefore, that means Mav bought 5 oranges.

poizon [28]2 years ago
5 0

Answer:

5 oranges

Step-by-step explanation:

to solve this problem we need to make a cross-multiplication equation

2.34 is to 6 as 1.95 is to ?

? is the number of oranges that are needed to be found that were bought

2.34/6 = 1.95/?

Now we cross multiply 6 and 1.95 = 11.7

11.7/2.34 = 5

Give brainliest, please!
hope this helps :)

You might be interested in
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, If necessary.<br> $290 for 12ft
9966 [12]

Answer:

24.17

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The slope of a line is 5/9 and the slope of another line is -975. The two lines<br> are
Bond [772]

Answer:

the third option - they are perpendicular to each other.

Step-by-step explanation:

for a perpendicular slope we need to exchange the x and y values (remember, a slope is the ratio of y/x) and flip the sign.

and that is exactly what happened here.

3 0
2 years ago
Ebony walked at a rate of 3 1/2 miles per hour for 1 1/3 hours. how far did she walk?
Sedaia [141]
Im wondering the same thing i have this question to
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the equation for x.
Alona [7]

the answer would be 41/5 or 8 1/5

4 0
3 years ago
Please helppp meeeee do thissss
BlackZzzverrR [31]

Answer:

x=7

I hope it's help you

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PLZ HELP GIVING AS MANY POINTS AS I CAN
    6·1 answer
  • Please help fast! How do you use Scatterpoints in a graph?
    8·1 answer
  • A: Write an equation that will relate the number of miles driven to the # of gallons of gas.
    6·1 answer
  • From a sample with nequals24​, the mean number of televisions per household is 4 with a standard deviation of 1 television. Usin
    11·1 answer
  • 11 15/26 + [-17 5/13] =
    14·1 answer
  • Using the equation y=4x+19 and h=3x+25, whatv is the value of y when x is 4?
    7·1 answer
  • W (-4 + z) = mz + 17
    15·1 answer
  • 18. Find the value of x that makes the equation true.
    8·1 answer
  • If a +2&lt;b+3 then ____.<br><br>a-b&lt;1<br>a&lt;b+1<br>a&lt;b<br>b&lt;a​
    11·2 answers
  • Solve for X. 12y-4x=10
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!