1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mafiozo [28]
3 years ago
10

Guys pls help me!!!!!!!

Mathematics
2 answers:
bogdanovich [222]3 years ago
4 0

Answer:

5.

Step-by-step explanation:

9y - 6 + 51 = 90

9y + 45 = 90

9y = 45

y = 5.

KIM [24]3 years ago
3 0
The answer is y is equal to 5.


The symbol in the corner tells us that the corner is 90 degrees. So much sides added together is 90.
9y - 6 + 51 = 90
9y + 45 = 90
9y = 45
y = 5
You might be interested in
Ella is buying a $110 chair. She has a coupon for 15% off. How much does she pay for the chair if sales tax is $6 ​
san4es73 [151]

Answer: the answer should be 99.5

3 0
3 years ago
Find the MEAN 8, 2, 22,5, 3, 12, 4*
Triss [41]

Answer:

The mean is 8.

Step-by-step explanation:

The mean is the sum of a set of numbers divided by the number of numbers in a set. In this case, you add up all the numbers to get 56, and divide by 7 to get 8.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A book has 8 chapters of equal length. Mary has read 4 chapters. What fraction of the book does Mary have left to read
11111nata11111 [884]

Answer:  1/2 I am almost sure thesis the right answer

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the scale factor of the similar polygons. Simplify your answer. (Hint: New/Old)
Alenkasestr [34]
1.5 :) :) :) :) :) :)
7 0
3 years ago
Give the unit rate for the better deal.<br><br> $156<br> 4 g<br> or <br> $280<br> 7 g
Alexus [3.1K]

Answer:

$156 for 4 g

I did not rally understand how you worded your question so sorry if I got it wrong! <3

Step-by-step explanation:

$156 for 4 g =

$156 / 4 = $39 dollars for 1 g

$280 for 7 g =

$280/7 = $40 dollars for 1 g

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • It's a math problem subtracting unlikely fractions 14 / 2 - 9 / 8
    15·2 answers
  • 1 sq yards is = how many sq ft?
    14·1 answer
  • Mai biked 7 and 1/4 miles today, and Noah biked 3 5/8 miles. How many times the length of Noah's bike ride was Mai's bike ride?
    8·1 answer
  • Can anyone please help me
    9·2 answers
  • Square root of 90 to the nearest tenth
    12·1 answer
  • Which graph shows a linear function?
    7·1 answer
  • Help me plssss<br> Find m &lt; ABC.
    8·2 answers
  • Stouffville currently has a population of 60 000 people. The population is expected to increase by 4% each year. What will be th
    13·1 answer
  • Use substitution to solve.
    7·2 answers
  • A company that makes​ hair-care products had 5,000 people try a new shampoo. Of the 5,000 ​people, 10 had a mild allergic reacti
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!