1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Virty [35]
3 years ago
7

If you run 15 laps per practice, how many practices will it take you to run 30 laps?

Mathematics
2 answers:
choli [55]3 years ago
6 0
First you divide 30 by 15 because you are finding out how many practices it takes to run 30 laps.

30 divided by 15 = 2

It will take 2 laps to run 30 laps.

Answer: 2
NNADVOKAT [17]3 years ago
6 0

Answer:

1 round = 15 laps

? round = 30 laps

30 / 15 × 1 = 2 rounds

You might be interested in
CAN U PLZ HELP THANK YOU
Ulleksa [173]

Answer

second one

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Complete the multiplication: 2EA
Lady bird [3.3K]

<span>In </span>mathematics<span>, a </span>matrix<span> <span>(plural </span></span>matrices) is a rectangular array of numbers, symbols, or expressions, arranged in rows and columns.

 

Given that

E = [ 1 2]

 

<span>A = | 3  0|</span>

<span>      | 2 -1 |</span>

<span>2EA = 2 [1 2] | 3  0|</span>

<span>                      | 2 -1 |</span>

 

<span>2EA = [ 14  -4]</span>

<span> </span>

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
A 9-pack of plastic cups costs $7.83. What is the unit price?
Illusion [34]

Answer:

0.87$ per unit ........

6 0
3 years ago
Find the value of x. ​
Zinaida [17]

Answer:

x = 12

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Y=r + 5x + 4<br> please help!!!!
frez [133]
Your answer would be R=-5x-4+y
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve for x. 3x−8/2=x−6 Enter your answer in the box.
    6·1 answer
  • There are five apple trees in Sam’s backyard he picked two apples from each tree
    10·1 answer
  • What is the area of the figure below?<br><br> A. 31.5 m<br> B. 63 m<br> C. 84 m<br> D. 126 m
    12·2 answers
  • How to find the slope of a line
    10·1 answer
  • Make an estimate. Write a number sentence for you estimate 927 divided by 8
    13·1 answer
  • Burger Barn makes dipping sauce by mixing 4 spoonfuls of honey with 1/2 spoonful of mustard. Sandwich Town makes dipping sauce b
    10·2 answers
  • Concord Company purchased a machine on July 1, 2021, for $29,400. Concord paid $210 in title fees and county property tax of $13
    12·1 answer
  • The angle of depression at a point on the ground from the top of a building is 60°. If the point is 36m far from the foot of the
    13·2 answers
  • Easy question There are 8 sixth-graders and 16 seventh-graders in a class.
    11·2 answers
  • The equation representa Function A and the graph represents Function B
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!