1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MAVERICK [17]
2 years ago
11

What is the domain and range of the function? Domain:

Mathematics
2 answers:
ad-work [718]2 years ago
8 0
It depends on the function
Pie2 years ago
8 0

Answer:

Domain: {x∈R}

Range: {f(x)∈R | f(x) ≥ 0}

Step-by-step explanation:

The domain of a function is, in simple terms, all the possible x values of a function (input values), and as the graph shows that all x values are possible (x, 0 and -x) meaning x can be any rational number, represented by the R and the subset symbol (∈).

The range is all the possible f(x) values (outputs/y values) and if you look at the graph you see that it isn't possible for the f(x)/output/y values to be negative so we write:

{f{x}∈R (f(x)/output/y value is rational) | (and) f(x) ≥ 0 (f(x)/output/y value is bigger or equal to 0, not negative)}

Hope I helped :)

You might be interested in
Aubrey went shopping for shrimp for her family's annual shrimp boil. Find the cost per pound. Which store has the best buy of co
denpristay [2]

Answer:

Cash Saver has the best price $13.44 per pound

Step-by-step explanation:

Lets work in oz.

PW sells 10 oz for 8.50 so 8.50/10 = 85 cents per ounce

CS sells 8 oz for 6.75 so 6.75/8 = .84 cents per ounce

Remember 16 oz in a pound

5 0
3 years ago
Could someone please help? Maybe with an explanation? Thank you :)
goblinko [34]
The first one because angle one is the same degrees as angle 8, which proves why p is parallel to q
6 0
3 years ago
PLEASE HELP. I HAVE LIMITED TIME.
Lana71 [14]
I think this is it, but i’m not sure about the last one
3 0
2 years ago
Miranda and Jean are planning a trip together. They want to drive, but they’re not sure whose car to take. Jeans’s car uses 5/12
STatiana [176]

Miranda's I think because her car may take more gas but it goes a farther distance

5 0
3 years ago
Joe has 3 pounds of clay. He uses 3/4 pound to make a vase how much clay is left
Katen [24]
2 1/4 pounds are left of the clay :)
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Round 74952 to the nearest 100
    13·1 answer
  • Given f(x) = abx + c. How would increasing the value of a change the graph?
    14·2 answers
  • Help me on number.4 please
    6·1 answer
  • Ms. Ghandi runs 1 mile each morning and 1 mile each evening. She also does 10 pushups each morning and evening.
    14·1 answer
  • What is the solution of the equation when solved over the complex numbers?
    6·2 answers
  • What is the slope (2,-9) (-2,9)
    13·1 answer
  • Find the area of the figure . Sides meet at right angles .
    7·2 answers
  • I had to watch these videos with the problem but i didn’t actually watch it so help pls
    6·1 answer
  • I need someone to help me Simplify 7(3n)
    12·1 answer
  • Can someone help me?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!