Answer:
1.25 Per topping
Step-by-step explanation:
First I looked at nydia and saw she bought 1 pizza just like Ivan but she bought 2 toppings Ivan bought 5 so i subtracted 11$ from 14.75$ and got 3.75$ and i divided that by 3 and got<u> 1.25$</u>
Do you know how to write that equation at the start that is
f(S) = {s
Use PEMDAS:
P arenthesis
E xponents
M ultiplication
D ivision
A dd
S ubstract
Paranthesis and Exponents
(20 / 2^2 * 5 / 5) = 5
Multiplication
5*8= 40
Division
10 / 40 = 0.25
Subtraction
0.25 - 2 = −1.75
Therefore,
The answer is -1.75
Answer: the right cost is $1.05 for a bat and 0.5c for a ball.
Step-by-step explanation:
Let's imagine x in the price of bat and y is the price of the ball
From the infor we know that:
x + y= 1.10 (dollars)
and since the bat is $1 more than the ball we can ensure that:
x - 1 = y
Now we can replace y as follow:
x + x - 1 = 1.10
2x - 1 = 1.10
2x = 1.10 + 1
2x = 2.10
x= 2.10/2= 1.05 (dollars)