1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
grin007 [14]
3 years ago
5

please help me, i know it's simple i just am lazy and du.mb sometimes..... so.... thanks for helping!! :)

Mathematics
2 answers:
Y_Kistochka [10]3 years ago
7 0
20 diodododosodjfjfidiododod
baherus [9]3 years ago
6 0

Answer:

20 and ypu arent or lazy its okay

You might be interested in
The cost of renting a bus for a field trip was split evenly among 20 students. At the last minute, 10 more students joined the t
dexar [7]

By solving a linear equation, we will see that the total cost for renting the bus is $90.

<h3>What was the total cost of renting the bus, in dollars?</h3>

Let's say that the total cost is C.

When there are 20 students, each student should pay:

p = C/20

When the other 10 students are added (for a total of 30) each student pays:

p' = C/30.

We know that the cost for each of the original 20 students decreased by $1.50, so:

p' = p - $1.50

Then we have 3 equations to work with:

p = C/20

p' = C/30.

p' = p - $1.50

Now we can replace the first and second equations into the third one:

C/30 = C/20 - $1.50

Now we can solve this linear equation for C:

C/20 - C/30 = $1.50

C*( 1/20 - 1/30) = $1.50

C*(30/600 - 20/600) = $1.50

C*(10/600) = $1.50

C*(1/60) = $1.50

C = 60*$1.50 = $90

So the total cost for renting the bus is $90.

If you want to learn more about linear equations:

brainly.com/question/1884491

#SPJ1

4 0
2 years ago
Which of the following is equivalent to (a + b/2) ^2?
myrzilka [38]

Answer:

a^2 + 4a/b + 4/b^2

Step-by-step explanation:

Which of the following is equivalent to (a + b/2) ^2?

4 0
2 years ago
A student earns $9 for 1 h and $36 for 4 h
Novosadov [1.4K]
I do not the question. Please explain

7 0
3 years ago
Write the equation you would use to find x, then solve for x.
goldfiish [28.3K]

Answer:

x + 6x+10   + x+2 = 180

x = 21

Step-by-step explanation:

The sum of the angles of a triangle add to 180 degrees

x + 6x+10   + x+2 = 180

Combine like terms

8x + 12 = 180

Subtract 12 from each side

8x+12-12 = 180-12

8x =168

Divide each side by 8

8x/8 = 168/8

x =21

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Yung bought $4.60 worth of bubble gum. Each piece of gum cost $0.10. How many pieces of bubble gum did Yung buy?
Readme [11.4K]

<u><em>Answer:</em></u>

Yung bought 46 pieces of bubble gum for $4.6

<u><em>Explanation:</em></u>

We are given that each piece of gum cost $0.1 and that he spent $4.6 on gums

<u>To get the number of gums he bought, we will simply use cross multiplication as follows:</u>

1 piece .........................> 0.1

x pieces ......................> 4.6

<u>Therefore:</u>

x = \frac{4.6*1}{0.1}= 46 pieces of gum

Hope this helps :)

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Nora uses 2 feet of ribbon to make a bow. She has 8 yards of ribbon. how many bows can she makes?
    12·1 answer
  • Ron's Cafe has regular coffee and decaffeinated coffee. This morning, the cafe served 65 coffees in all, 26 of which were regula
    15·1 answer
  • during a sale at the bookstore, books sold for 5$ and magazine sold for 4.50. Declan spent 33$ and bought a total of 7 books and
    11·1 answer
  • Really need the answer to this.
    8·1 answer
  • , write equivalent ratios that represent the situation and solve. 12. Angela pays $120 for 4 piano lessons. How much does she pa
    7·1 answer
  • Solving Systems of Linear Equations by Graphing 10 POINTS!!!!!!!!!! Its not much but I just help not for points are u the same!
    13·1 answer
  • Last week Jason had 13 dollars he washed cars over the weekend and now has 74 dollars how much money did he make washing cars
    15·2 answers
  • Soda is often sold in 20 ounce bottles. A pack of sugar (the kind they have at restaurants for your coffee or tea) typically con
    14·1 answer
  • Can anyone pls sub to my youttube? Its called Yakobu, It would rlly help. :)
    11·2 answers
  • Which numbers are a distance of 2 units from 8 on a number line?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!