1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
strojnjashka [21]
3 years ago
5

What is the rate of change for 1

Mathematics
1 answer:
SashulF [63]3 years ago
8 0

Step-by-step explanation:

A rate of change is a rate that describes how one quantity changes in relation to another quantity. The rate of change is 401 or 40 . This means a vehicle is traveling at a rate of 40 miles per hour.

You might be interested in
How many are 16 x 16 ?​
yan [13]

Answer:

256

Step-by-step explanation:

16 ×16= 256

Hope it works out for you

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
6.
vladimir2022 [97]
The answer is. D. (-6,7)
To solve the exercise you should be aware that you should primarily locate the location of park on the abscissa-x_axis ( West - East. ) followed by locating the latter on the ordinate- Y_axis (South - North). So first u start by drawing a line perpendicular ( makes a 90 degrees ) to the X_axis to find that it cuts it in a point of coordinates (-6,0) and then do the same on the Y_axis to find that it cuts it in a point of coordinates (0,7). Thus you conclude that the park is found on (-6,7) count 6 boxes to the left-west and then 7 upwards- north.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone please explain how to factor 8x + 20?
anastassius [24]
Find a common multiplier between both which would be 4. then divide each term by 4. all you have left stays in the parenthesees.

4 (2x+5)
6 0
3 years ago
Which is the constant term of the algebraic expression -2x2 + 17 -15x + 7xy? -15 -2 7 17
const2013 [10]
17. The constant is the number that's by itself with no variable attached to it. Hope this helped!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
In a grocery store, a $12 case of soda is labeled, "Get a 20% discount." What is the discount?
____ [38]

Answer:

Sale price of the case of soda  $ 9.60

Step-by-step explanation:

Sale price  = $ 12 − $ 2.40 = $ 9.60

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 10+10x20 please help
    5·2 answers
  • Which of the following could be the sides of a triangle
    10·1 answer
  • You buy 6 lbs. of apples for $7.20. How many lbs. of apples would you have been able to buy with $1.00? A. 1.2 lbs. B. 0.83 lbs.
    11·2 answers
  • If a high-speed color printer can print 72 color copies in 4 minutes, what is the unit rate in color copies per minute?
    10·2 answers
  • Reduce the fraction 20/24
    10·2 answers
  • BRAINLIESTTT ASAP!!!!!<br> HELP PLEASE!!! I’ll appreciate it so much!
    11·1 answer
  • HELP 7TH GRADE MATH 3 QUESTIONSSSS GIVING BRANLIEST
    8·2 answers
  • Hello can someone help me with this please
    9·1 answer
  • Plzzz I need help this is due today at midnight I have 30 min left plzzz help you will earn 50 points plzz help quick Loan Term
    12·1 answer
  • Choose the following ratios as a fraction: 3 out of 4 games won (2 are correct)
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!