1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
FrozenT [24]
3 years ago
8

HELP 7TH GRADE MATH 3 QUESTIONSSSS GIVING BRANLIEST

Mathematics
2 answers:
Elan Coil [88]3 years ago
5 0
The 3rd questions answer is: In order to solve this, you need to add 20% of the $7.50 TO the $7.50.
First, multiply 0.20 x $7.50 = $1.50
Then, add the $1.50 to the original $7.50 because the price is increasing by 20%, so the new price of the ticket is $9.00. (I got this answer because someone else asked this question on BRAINLY and this was an answer, it’s correct btw)
Rashid [163]3 years ago
4 0

Answer:

  1. 3x + 5
  2. x² + 3x + 2
  3. $9

Step-by-step explanation:

3. The price was $7.50

Increasing by 20%,

20% of $7.50 is 7.50 × 20/100

= 750/100 × 20/100

= 75/10 × 2/10

= 15/2 × 1/5

= 3/2 × 1

= 3/2

Increasing by 20% = $7.50 + 3/2

750/100 + 5/2

75/10 + 5/2

75/10 + 15/10 = (75+15)/10 = 90/10 = $9

HOPE THIS HELPS YOU

You might be interested in
What inequality is shown
VMariaS [17]

Answer:

Y ≤ X + 6

Step-by-step explanation:

Not sure if this is correct

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve −3/4n≤3
kogti [31]
      <span> <span>n ≥ -4 hope this helps

</span></span>
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
A regular octagon can generate a pure tessellation. <br><br> True or False
Luden [163]
False ..................................
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following ratios is equivalent to 24:36?
Ksju [112]

Answer:

D, 20:30

Step-by-step explanation:

At first glance, this does not seem like the correct ratio. But I'll spare you a long intro and get into it:

20:30: Divide both of them by 10

=2:3

2 x 12:3 x 12

24:36

Hope this helps!

4 0
3 years ago
A cleaning crew can clean five offices in six hours how many offices can they clean in 12
ozzi
5 offices = x offices
6 hours     12 hours

quick math shows that it's 10 offices
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A liquid contains 0.25 mg of a substance per milliliter. How many grams of the substance will 3.5 L contain?
    8·1 answer
  • What is the base and exponent of -(9×)6
    7·2 answers
  • Find the value of x .
    12·2 answers
  • Please help me fill in da blanks to <br> answer dis annoyin question
    13·1 answer
  • How many integers n satisfy the inequality 3n² - 4≤44?
    14·1 answer
  • A 3lb bag of red onions cost $1.38. What is the unit price?
    14·2 answers
  • The general form of the equation of a circle is x2 + y2 + 8x + 22y + 37 = 0.
    7·2 answers
  • Solve for x. Round to the nearest tenth, if necessary. 5.5 D 61° х F<br><br>Please help​
    8·1 answer
  • Choose the Theorem needed to find x, then find x.
    8·1 answer
  • The figure shows a circle circumscribed around a triangle.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!