This is true, because there is an infinite amount of real numbers in both, and they are both countably infinite (so these infinities are equal). Hope this helps!
$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.
Hope this helps you:)
The possiblities that exist:
H, H, H
H, H, T
H, T, H <----
H, T, T
T, H, H
T, H, T
T, T, H
T, T, T
The answer is 1/8. Now the problem that you gave us isn't dependent upon anything, so more specifically the answer is 1/8 independent.
Nothing has actually happened therefore no odds have been decreased or increased.
Answer:
I believe the answer is C.
Step-by-step explanation:
Example:
For any angles A and B , if ∠ A ≅ ∠ B , then ∠ B ≅ ∠ A . Order of congruence does not matter.