1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jeka57 [31]
2 years ago
15

SOLVE FOR X ILL GIVE BRAINILEST

Mathematics
2 answers:
kondaur [170]2 years ago
8 0

Answer:

x = -4

Explanation:

Isolate the variable by dividing each side by factors that don't contain the variable.

andrezito [222]2 years ago
3 0

Answer:

x = -4

Step-by-step explanation:

Step 1: Simplify both sides of the equation.

  • (-2)(3x)+(-2)(-4)-x-3=33
  • -6x +8 - x - 3 = 33
  • (-6x-x)+(8-3)=33
  • -7x + 5 = 33  

Step 2: Subtract 5 from both sides.

  • -7x + 5 - 5 = 33 - 5
  • -7x = 28

Step 3: Divide both sides by -7.

  • \frac{-7x}{-7} =\frac{28}{-7}
  • x = -4

Step 4: Check if solution is correct.

  • -2(3(-4)-4)- (-4)-3=33
  • -2(-12-4)+4-3=33
  • (-2)(-12)+(-2)(-4)+4-3=33
  • 24 + 8 + 4 - 3 = 33
  • 32 + 4 - 3 = 33
  • 36 - 3 = 33
  • 33 = 33

Therefore, x = -4.

You might be interested in
a customer went to a garden shop and bought some potting soil for $11.50 and 9 shrubs. the total bill was $94.75. write and solv
Mrac [35]
To answer this problem, let p be the price of each scrub. The total bill (t) is the sum of the price of the potting soil (s) and of the 9 scrubs (n). This is depicted in the equation,
                                 $11.50 + 9p = $94.75
The value of p from the equation is 9.25. Thus, each scrub costs $9.25. The answer is letter C.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Theta Company has the following variances at the end of February:
allochka39001 [22]

Answer:

Debit Cost of Goods Sold $710

Credit Material Price Variance $40

Credit Material Usage Variance $225

Credit Labor Rate Variance $110

Credit Labor Efficiency Variance $335

Step-by-step explanation:

Preparation of the journal entry to be passed by Theta Company at the end of the month of February to close the variances

Debit Cost of Goods Sold $710

($40+$225+$110+$335)

Credit Material Price Variance $40

Credit Material Usage Variance $225

Credit Labor Rate Variance $110

Credit Labor Efficiency Variance $335

(To close the variances)

8 0
2 years ago
Can someone plzzzz help me with these questiosn
Vanyuwa [196]
No.2 is B because they are on a line together so they are aligned/corresponding angles and are equal 
4 0
3 years ago
PLZ HELP MEEEEE!!! i suck at fractions umu
Reil [10]

Answer:

The area of the baseboard is 135\ m^2

Step-by-step explanation:

We have,

Length of the bed, l = 15 m

Width of the bed, b = 9/10 m

It is required to find the area of the baseboard. It is a shape of rectangle. The area of a rectangular shape is given by :

A=l\times b\\\\A=15\ m\times \dfrac{9}{10}\ m\\\\A=\dfrac{135}{10}\ m^2\\\\A=135\ m^2

So, the area of the baseboard is 135\ m^2

8 0
3 years ago
Identify the first step when evaluating the expression 11 – 10 ÷ 2 + 6 × 1
Arada [10]
The first step would be division

using bedmas, the division comes first
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A bag of marbles contains 8 yellow marbles, 6 blue marbles, 4 red marbles, and 2 green marbles. Two marbles are chosen at random
    9·2 answers
  • Multiply (5x2 + x − 4)(x + 2).
    7·2 answers
  • Need help with 22 I don’t understand
    7·2 answers
  • Which operation should you perform first when evaluating the expression 3²+ 2​
    9·2 answers
  • consider the equation is Y equals 1/square root of x and y=x-2. approximate solution of the system equations
    10·1 answer
  • The volume of a sphere of its function, v= 4/3 times 3.14 times 11.2 to the third power
    14·1 answer
  • Question 2: 15% of the students in the marching band wear glasses. If 12 students wear glasses how many students are in the marc
    10·1 answer
  • Rita purchased a snow blower during the Winter Clearance Sale at Lowe’s. If Rita paid $345.50 for the snow blower and the origin
    14·1 answer
  • What does the slope formula mean
    6·2 answers
  • A 2-gallon jug of juice costs $10.88. What is the price per cup?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!