1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sonbull [250]
2 years ago
5

Jan had $20.00. He bought a board game for $8.49 and a book for $3.25. How much money does he have left?

Mathematics
2 answers:
Nutka1998 [239]2 years ago
7 0

Answer:

$8.26

Step-by-step explanation:

$20.00

 $8.49

 $3.25

 = $8.26

dezoksy [38]2 years ago
6 0

Answer:

$8.26

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Malia is planting tomato and pepper plants in her garden each tomato plant t requires 6 square feet and each pepper plant p requ
MAVERICK [17]

Answer:

6 t + 4  p   ≤  150   is the required inequality.

Step-by-step explanation:

Here, the area required for 1 tomato plant = 6 sq ft

So, the area required to plant t tomato plants  

= t x ( Area required by 1  tomato plant)   = t x ( 6 sq ft)  = 6 t

the area required for 1 pepper plant = 4 sq ft

So, the area required to plant p  pepper plants  

= p x ( Area required by 1  pepper plant)   = p x ( 4 sq ft)  = 4 p

Now, total area of the garden = 150 Sq ft.

Also, area of p pepper pants + t tomato plants =   (6 t +  4 p) sq ft

So, now according to the question:

Total area of both plants ≤ Total area of the garden

⇒ (6 t +  4 p) sq ft   ≤  150 sq ft

or, 6 t + 4  p   ≤  150   is the required inequality.

5 0
3 years ago
15r-15s=<br> can you help
rodikova [14]

Answer:

=15r−15s

or if it is a factor:

15(r−s)

8 0
3 years ago
The population of Anytown is 8000. It is predicted to increase by 5% in one year. What is the predicted population after one yea
solmaris [256]
800 is what I think
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can you please help me​
Levart [38]

thanks for your help I really think that it's three

5 0
2 years ago
In winter, the price of apples suddenly went up by 0.75 per pound. Sam bought 3 pounds of apples at the new price for a total of
forsale [732]
5.88 / 3 = 1.96 per pound
original price - 1.21 per pound
5 0
2 years ago
Other questions:
  • Whatistheslopeofthegraphofy
    11·1 answer
  • Aiko is finding the sum (4 + 5i) + (–3 + 7i). She rewrites the sum as (–3 + 7)i + (4 + 5)i. Which statement explains the mathema
    5·2 answers
  • Solve for x. 18 ÷ x = -2 x =
    9·1 answer
  • PLZ HELP ASAP I’ll NAME YOU BRAINLIEST + 20 POINTS
    6·1 answer
  • The expression ax2-bx=0 is? and has the solution x=0
    14·1 answer
  • What is the value of 16(3) − wx16(3) - wx, when w = 20 and x = 1212
    7·1 answer
  • If m∠ATB = 20°, m∠BTD = 72°, and m∠CTD = 38°, what is m∠ATC?
    7·1 answer
  • 3.76+​(y-​1/​2)/​2 need help noww homework
    15·1 answer
  • What is the sum of y and 7
    6·1 answer
  • Which of the following satisfy x ≥ 4.1? Select all that apply.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!