1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kobotan [32]
3 years ago
11

If the side length of the base of a square pyramid is divided by 4 and the slant height is divided by 3, what is the surface are

a formula that represents these changes?
Mathematics
1 answer:
faust18 [17]3 years ago
7 0
The answer might be 4/3*4, 4 representing the sides<span />
You might be interested in
A​ person's car uses 6 gal of gasoline to travel 132 mi. He has 5 gal of gasoline in the​ car, and he wants to know how much mor
Anna35 [415]
He will need 450 mi.
4 0
3 years ago
What is equivalent to 16/81
Lady_Fox [76]
There are a lot of things that are equivalent to 16/81.

16/81 = 0.197530864

Or we can keep multiplying 2 to the numerator and denominator:

16/81 = 32/162 = 64/324 = 128/648
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
(WILL GIVE BRINALIST TO BEST ANWER) WHATS the measure of &lt; 3
malfutka [58]

Answer:

∠3 = 60°

Step-by-step explanation:

Since g and h are parallel lines then

∠1 and ∠2 are same side interior angles and are supplementary, hence

4x + 36 +3x - 3 = 180

7x + 33 = 180 ( subtract 33 from both sides )

7x = 147 ( divide both sides by 7 )

x = 21

Thus ∠2 = (3 × 21) - 3 = 63 - 3 = 60°

∠ 2 and ∠3 are alternate angles and congruent, hence

∠3 = 60°

8 0
2 years ago
FUN QUESTIONS OF MATHETICS FOR BOREDISH PEOPLE:<br> 3x3?<br> 4x5?<br> 8x9?<br> 7x3?
PIT_PIT [208]

Answer: 3x3=9, 4x5=20, 8x9=72, and 7x3=21!

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Please answer correctly !!!!!!!!!!! Will mark brainliest !!!!!!!!!!!
nikklg [1K]

Answer:

lower price = 3

higher price =11

Step-by-step explanation:

p(x) = -2(x-3) (x-11)

Setting equal to zero

0 =  -2(x-3) (x-11)

Using the zero product property

x-3 = 0   x-11 =0

x=3          x = 11

7 0
3 years ago
Other questions:
  • 4 movie tickets cost $48. At this rate with is the cost of 5 movie tickets
    13·2 answers
  • I need for this problem. Help please!​
    15·1 answer
  • First Person To Answer This Correctly Will Get 100 Points!
    8·1 answer
  • Factor 22 + 13x + 30 completely.
    9·1 answer
  • Answer the following:
    15·1 answer
  • I need the answer for this, i have posted this multiple times
    8·1 answer
  • A 6-pack of felt-tip pens costs $2.16. What is the unit price?<br>​
    13·2 answers
  • What is 789 times 26372
    11·1 answer
  • HELP ASAP PLEASE!
    7·2 answers
  • Zoey went to the store to buy some cherries. The price per pound of the cherries is
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!