1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
romanna [79]
2 years ago
13

1. (3 x 5) + (6 x 5) = (16 x 5) – (________ x 5) 2. (3 x 8) + ( ________ x 8) = 13 x 8

Mathematics
2 answers:
Tcecarenko [31]2 years ago
5 0

1. x3+x5=16. Multiply each side by 3: x+3x5=48. Continue simplifying and solving: 5x5+3x5=48. 8x5=48. 8x=240. x=30.

2. –7 x 8. –60. 3 ... You need to read the problem and know what information you (3 x 5) + (6 x 5) = (16 x 5) – (________ x 5(3 x 8) + ( ________ x 8) = 13 x 8

Vilka [71]2 years ago
5 0

Answer:

(3 x 5) + (6 x 5) = (16 x 5) – (7 x 5)

(3 x 8) + (10 x 8) = 13 x 8

Step-by-step explanation:

(3 x 5) + (6 x 5) = (16 x 5) – (________ x 5)

(15) + (30) = 80 – ( ____ x 5)

45 = 80 – ( ____ x 5)

We need to subtract 35 from 80 for it to equal 45

7 x 5 = 35, so fill in 7 in the blank

45 = 80 – (7 x 5)

45 = 80 – 35

45 = 45

(3 x 8) + ( ________ x 8) = 13 x 8

(24) + ( _______ x 8) = 104

We need to add 80 to 24 for it to equal 104

8 x 10 = 80, so fill in 10 in the blank

(24) + (10 x 8) = 104

(24) + (80) = 104

104 = 104

You might be interested in
Find a pattern for the sequence. Use the pattern to show the next two terms.
quester [9]

Answer:

about this question the sequence of the pattern is according to the table of 12.

Step-by-step explanation:

Table of twelve is.

12

24

36

48

then the answer will be 60

<h3 />
6 0
2 years ago
It costs $11.18 to buy 13 cans of cranberry sauce. If the cans all cost the same amount, what is the price of each can?
AnnyKZ [126]

Answer:

Each can costs $0.86

Step-by-step explanation:

We find the unit price by dividing the cost by the number of cans.

11.18/13 = 0.86

I hope this helped and please mark me as brainliest!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write the standard form of the equation of each line.<br><br> 1. y= -2/5x+1<br> 2. y+3 = -3/2(x+1)
gavmur [86]

Answer:

1. 2x + 5y = 5

2. 3x + 2y = -9

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
-5+ 3= 2) -7 -4 3) 122 × (-9) 4) -6 divided by 3/4
lutik1710 [3]

Answer:

Step-by-step explanation:

1) -5 +3 = -2

When two numbers are in different sign, subtract and the result will have the bigger numbers sign.  The bigger number is 5. so the result is (-2)

2) -7 - 2 = -9

When two numbers have same sign, add and the result will have the common sign

3) 122 * (-9) = - 1098

4) -6 ÷ (3/4)

=(-6)*\frac{4}{3}\\\\=-2*4

= -8

4 0
4 years ago
Martino drove 1,734 miles in 34 hours. What was his average speed for e trip, in miles per hour? ​
Aliun [14]

Answer:

51 mph

Step-by-step explanation:

1734  miles

---------------- (per)

34 hours

you would divide. think of it as a fraction

1734

----

34

the numerator is miles and the denominator is hours. divide the numerator (the top number) by the denominator (the bottom number).

1734/34= 51

therefore, martino drove 51 miles per hour

Hope this helps!

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Sara reads 250 words per minute for 2 hours and gets tired and reads 125 words per minute for 3 hours. on average how many words
    13·1 answer
  • Multiply (2.0 ⋅ 10^−4) ⋅ (3.1 ⋅ 10^−20). Express the answer in scientific notation
    10·2 answers
  • Jemma has 24 balls. Out of the 24 balls, 12 are yellow, 4 are pink, and the rest are red. What is the ratio of the number of red
    14·2 answers
  • Can you convert radians to degrees by replacing pi with 180
    9·1 answer
  • f as a function of x is equal to the square root of quantity x plus six; g(x) = 8x - 10 Find f(g(x)).
    14·1 answer
  • The circumference of a circle is 23pi m. What is the area, in square meters? Express
    8·1 answer
  • Help fast plz 5 stars and a thank you
    13·2 answers
  • I need helpppppp please
    14·1 answer
  • What is the solution of the equation expressed in the bar model below?
    6·1 answer
  • 7. There are 3 times as many adventure books as comic books in a bookshop. If there are 879 adventure books in the bookshop, how
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!