1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
n200080 [17]
2 years ago
12

22nd 4140 Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound? $1.25 per pound

$2 per pound
$1.50 per pound
$1 per pound
Mathematics
1 answer:
Zielflug [23.3K]2 years ago
8 0

Answer:

1,000 dollars

Step-by-step explanation:

im smart

You might be interested in
Jen earns $35,650 a year working for an electronics supplier. She is single with no
Kobotan [32]

Answer: 5% approximately

Step-by-step explanation:

Jen earns $35,650 a year working for an electronics supplier and pays $1,749.80 in state income tax each year. To calculate the income tax rate, we divide the amount paid as tax by her annual income and then multiply by 100. This will be:

= 1749.80/35650 × 100

= 4.91%

= 5% approximately

The state's tax rate is 5%.

7 0
3 years ago
Here are two rectangular prisms:
Leno4ka [110]

Answer:

hey there buddy

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
The function f(x) = 467(5)x represents the growth of a ladybug population every year in a wooded area. Adrianne wants to manipul
Nat2105 [25]
F(x)=467(<span>5^<span>1/4</span></span><span>)^<span>4<span>x is the closest I can get.</span></span></span>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pleaseee helppp answer correctly !!!!!!!!!!!!!!!!!!! Will mark Brianliest !!!!!!!!!!!!!!!!!
Karolina [17]
I’m pretty sure it’s just 30
8 0
3 years ago
Alison bought a video game for $35, which was 35% off the original price. What was the original
Jlenok [28]

Answer: the answer to your question is $57.75

Step-by-step explanation: so first you have to realize that if you have something that is 35 percent off then you have .65 of that thing so you multiply 35 by .65 then you get 22.75 then you add that to 35 for your answer.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A box contains five slips of paper, marked $1, $1, $10, $25, and $25. The winner of a contest selects two slips of paper at rand
    14·1 answer
  • the area of north dakota is 77,353 square miles. the area of south dakota is 70,700 square miles. how many square miles greater
    11·1 answer
  • I need help with this math problem!
    15·1 answer
  • What's the slope intercept for of (4,3) and (4,-4
    12·1 answer
  • You need to haul a load of patio bricks to a job site. Each brick weighs 4 pounds 14 ounces. Truck can carry a 3/4 - ton load. H
    14·1 answer
  • What are the domain and range of the function f(x) = -3 (x-5)^2 + 4?
    10·1 answer
  • Help please <br> If steak costs $8.45 per pound, what will be the total cost of 0.8 pounds of steak?
    11·2 answers
  • Kevin has 2/5 of a pound of candy. 3/10 of the candy is chocolate. How many pounds of chocolate does he have?
    10·1 answer
  • I WILL GIVE BRAINLIEST JUST PLEASE HELP ME
    5·1 answer
  • What is the area of a hexagon inscribed in a circle with a diameter of 8
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!