Answer:
Step-by-step explanation:
The first step contains the error.
2x - 10 = 22 Add 10 to both sides
+ 10 +10
2x = 32 Divide by 10
2x/2 = 32/2
x = 16
Answer- 5g+ 69.50= 85 ; 3.1 (3)
An inequality is an equation with letters and number that sum to ONE whole.
In this case we have a flat cost, which is standalone and 5 dollars per gigabyte which is not standalone. Let G stand for each gigabyte.
This means our equation is 5g(five dollars times each gigabyte used) +69.50 that is gives. He has to keep his entire month under 85 dollars, which means our equation must equal 85. Now our equation will look like this.
Inequality- 5g+ 69.50= 85.
In order to solve how many gigabytes will be used we solve our equation backwards. We subtract 69.50 from 85,because we know that must has already been spent. This gives us 15.50. This means we will have to divided 15.50 into five dollars to see how many gigabytes are spent. 15.50 divided into five is 3.1 gigabytes.
This means Alexander will have to use 3.1 (or 3 if you have to round) gigabytes in order to spend 85 dollars or less per month.
Answer: 60.30 Euro
Step-by-step explanation:
$7.18 / 2 = $3.59 per pound
.........................................
so 1 lb = $3.59
2 lbs = 2* $3.59 = $7.18
3 lbs = 3 * $3.59 = $10.77....
Answer:
if you need to evaluate it its
Evaluate.
9=−1
however if you need to
Determine if True its False
hoped that help