1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kap26 [50]
2 years ago
13

How do you solve A=πr² for r?

Mathematics
1 answer:
gogolik [260]2 years ago
7 0

Answer:

\sqrt{\frac{A}{\pi } } =r

Step-by-step explanation:

A=\pi r^2

\frac{A}{\pi } =r^2

\sqrt{\frac{A}{\pi } } =r

You might be interested in
1/4 + 1/4 + 3/4 + 3/4 equals
juin [17]

Answer:the answer is 2

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given the lengths of two sides of a triangle, find the range for the length of the third side (between what two numbers should t
Paraphin [41]
The triangle inequality tells you the third side will be between the difference and sum of the other two sides.

5 < third side < 21
6 0
3 years ago
3.5 hours: $10 1/2 hour: $1.25. which is the better deal
andrey2020 [161]
3.5 hours: $10 because if a 1/2 hour equaled 1.25 : 3.5 hours would give you $7.75
8 0
3 years ago
Simplify this expression<br> (7)(2x-5)
ruslelena [56]
14x-35 is answer I think
6 0
2 years ago
Kate swam 18 laps at practice This is three fourths The number Of laps that paco swam at practice write an equation that can be
Lunna [17]
18÷4=5×3=15 laps that paco swam
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Yesterday, Michelle's Snack Shack went through 3 3/5 bottles of ketchup. If they used 1 3/10 times as much mustard as ketchup, h
    12·1 answer
  • The distance between the two houses is 546m. I can walk 1.3 m/sec using the formula d=rt how long does it take to get to the hou
    6·1 answer
  • What percent of $1.00 are a nickel and a dime?
    7·1 answer
  • The weight of an object on a particular scale is 145.2 lbs. The measured weight may vary from the actual weight by at most 0.3 l
    11·2 answers
  • What is the volume of the two combined?
    12·2 answers
  • Target store is having a 10% off sale on PS5 this
    15·1 answer
  • 1) x 20+ 5 = 4
    12·2 answers
  • Triangle ABC is similar to DEF.
    6·1 answer
  • A 9-foot piece of ribbon costs $20.07. What is the price per yard?
    6·1 answer
  • Find the next two terms in this<br> sequence.<br> 1, -3, 9, -27, 81, [ ? ],
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!