1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Helen [10]
2 years ago
8

What is the solution to the equation -4 (2x + 3) = 2x + 6 - (8x + 2)

Mathematics
1 answer:
jeka942 years ago
4 0

Answer:

x= -8 i believe

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Can someone help me plzz??
ki77a [65]

Answer:

(0,20)

Step-by-step explanation:

1) we can represent the situation as coordinates

lets have # of texts be "x" variable

lets have bill be "y" as the y variable is always the dependant variable and the cost of the phone bill is dependant upon the number of texts so

y=mx+b-slope-intercept form

coordinates: (50,25) and (100,30)

slope: (30-25)/(100-50)

5/50=1/10

hence slope=1/10

y=1/10x+b

substitute in a coordinate pair into this equation

25=50*1/10+b

25=5+b

b=20

hence y intercept is (0,20)

8 0
2 years ago
The upper-left coordinates on a rectangle are (-5, 6)(−5,6)left parenthesis, minus, 5, comma, 6, right parenthesis, and the uppe
sammy [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

The question is incomplete. Here is the complete question.

The upper-left coordinates on a rectangle are (−5,6) and the upper-right coordinates are (−2,6). The rectangle has a perimeter of 16units. Draw the rectangle on the coordinate plane below.

If the coordinates of the top of the triangle (breadth) is  (−5,6) and  (−2,6), we can calculate the breadth of the rectangle by taking the difference between the two points using the formula:

D = √(y₂-y₁)²+(x₂-x₁)²

Given x₁ = -5, y₁= 6, x₂ = -2 and y₂ = 6

D = √(6-6)²+(-2-(-5))²

D = √0²+3²

D = √9

D = 3 units

Breadth = 3 units

Given the Perimeter to be 16 units and the formula for calculating the perimeter of rectangle t be P = 2(L+B), we can get the length of the rectangle.

16 = 2(3+L)

16 = 6+2L

16-6 = 2L

2L = 10

L = 10/2

L = 5 units.

<em>Hence the length of the rectangle is 5 units and the breadth is 3 units. Find the diagram in the attachment.</em>

7 0
3 years ago
How do solve p+5=-2 with steps
Basile [38]
P+5= -2

p= -7 ( I subtracted 5 to both sides of the equation)
4 0
3 years ago
Missing Point
Dovator [93]

Answer:

-4,15          -14,5       6,5      

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
he books in a private library are classified as fiction and nonfiction. There are 400 books in the library. There are 40 more fi
vfiekz [6]
First, you have to set a system of equations to determine the number of fiction and of nonfiction books.Call f the number of fiction books and n the number of nonfiction books. Then 400 = f + n. And f = n + 40 => n = f - 40 => 400 = f + f - 40 => 400 - 40 = 2f => f = 360 / 2 = 180. Now to find the probability of picking two fiction books, take into account the the Audrey will pick from 180 fiction books out of 400, and Ryan will pick from 179 fiction books out of 399, so the probability will be<span> (180/ 400) * (179/399) = 0.20 (rounded to two decimals). Answer: 0.20</span>
3 0
3 years ago
Other questions:
  • A bag has five red marbles, six blue marbles, and four black marbles. What is the probability of picking a blue marble, replacin
    8·2 answers
  • A 2-pint bottle of dish soap costs $6.04. What is the price per cup?
    9·1 answer
  • THIS IS DUE TODAY I NEED HELP!!!!!<br> PLEASE HELP ME!!!
    8·1 answer
  • 5-{-12}x3-24 divided by 6
    13·1 answer
  • What is the probability of drawing a green marble?
    15·1 answer
  • 73+p=151 help addition and subtraction equations
    13·1 answer
  • Plssss help me i don’t understand
    10·2 answers
  • If the arithmetic mean of the numbers 7, 14, 6, p, 8 and 14 is 10, find p.​
    6·1 answer
  • Three friends Kofi,Yaw and Musa are in partnership business in which Kofi and Yaw contributed 5/9 and 2/15 of the cost of 14000.
    14·1 answer
  • A pumpkin patch charges a $5 entrance fee and $0.60 per pound for pumpkins. Which of the following represents the cost C, In dol
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!