Answer:
9-foot piece is better deal by $0.03 per foot
Step-by-step explanation:
2.80/8 = $0.35 per foot (for 8-foot piece)
2.88/9 = $0.32 per foot (for 9-foot piece)
9 foot peice of cord
1/10
P heads,even,heads = P heads * P even *P heads =
1/2 * 2/5* 1/2 = 1*2*1/2*5*2= 1/10