1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xz_007 [3.2K]
3 years ago
13

Pencils cost 9p each.How much do 28 pencils cost?

Mathematics
2 answers:
tensa zangetsu [6.8K]3 years ago
5 0

Answer:

252p or £2.52

Step-by-step explanation:

If one pencil is 9p, 28 pencils would be 9 × 28 which is 252p or £2.52.

Hope this helps!

Kipish [7]3 years ago
5 0

Answer:

252p

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Would x= 8 be a solution to equation × +10=24?​
ella [17]

Answer:

No, 8+10=18 but, 14+10=24 which means x=14

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Baking a tray of corn muffins takes 4 cups of milk and 3 cups of wheat flour. Baking a tray of bran muffins takes 2 cups of milk
padilas [110]

A. 3 trays of corn muffins and 2 trays of bran muffins

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mari spends $6 on cheese for a party she also plans to buy b boxes of crackers that cost $3 per box
PSYCHO15rus [73]

Answer:

The answer is 6+3b<or equal to 15

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Write a word phrase for c – 9.1. 9.1 less than a number a number subtracted from 9.1 a number plus 9.1 9.1 minus a number
xxTIMURxx [149]
<span>9.1 minus a number is correct</span>
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I'll Give Brainliest if right.<br><br> Find the slope of the line using the origin and point (2,8)
mars1129 [50]
The slope is 4 because you go up 4 and over one which created the slope 4/1 which is just 4
6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the sequence of 100,99,97,94,90
    5·2 answers
  • Describe two ways to solve the equation 2(4x-11)=10
    15·1 answer
  • The ray GJ is the angle bisector of FGH=45 degree angle.Enter m FGL. What is the measure of FGJ.
    14·1 answer
  • A dozen plain hats cost $3.60. What is the unit rate of a hat? Write your answer as a comparison statement.
    9·1 answer
  • What is the slope of the midsegment parallel to AC?
    5·1 answer
  • ∆JKL=∆QRS<br>what is m&lt;Q?<br>enter you answer In the box<br>​
    13·1 answer
  • The area of a room is 234 square feet the length of the room is 18 feet what is the width in feet of the room
    10·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST
    10·2 answers
  • Are my answers correct?
    10·1 answer
  • 3⁵.2⁴.2¹.3⁶.(3²)⁴ and down (2³)².3⁶​<br>​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!