1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sattari [20]
2 years ago
13

I think of a number Then multiply it by 3 then add 4 then divide by 4 my final answer is 3 less than the number is the number i

thought of the beginning.
Write it as an equation and solve.
Mathematics
1 answer:
madam [21]2 years ago
3 0
(3x + 4) / 4 = x - 3
3x + 4 = 4x - 12
-x + 4 = -12
-x = -16
x = 16

Check:
(3x + 4) / 4 = x - 3
(3*16 + 4) / 4 = 16 - 3
(48 + 4) / 4 = 13
52 / 4 = 13
13 = 13
You might be interested in
What 2 numbers add to 17 and multiply to -168?
nekit [7.7K]
A) x + y = 17
B) x * y = -168

y = -168/x then inputting this into A)

x + -168/x = 17
x^2 -168 -17x = 0

x = 24 and x = -7

7 0
2 years ago
A woman a walked 12km at 3km/hr and cycled 18km at 9km/hr. what is her average speed for the whole journey.​
Deffense [45]

Answer:

5 km/h

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Pratctice and Solving Solve each equation with variables on both sides 1. 6x - 2 = x + 13​
IrinaK [193]

Answer:

x=3

Step-by-step explanation:

6x - 2 = x + 13

subtract 1x from both sides

5x - 2 = 13

isolate the 5x by adding 2 to both sides

5x = 15

finnaly devide both by 5

x = 3

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
HELP MEE!!! Make sure to simply please
givi [52]

Answer:

YOUR CAMERA IS BAD I CANT SEE ANYTHING

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A student's cost for last semester at her community college was $2400. She spent $480 of that on books. What percent of
kakasveta [241]

Answer:

20%

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Tickets to a local basketball team's games cost $12 each. Brendon and Ed each bought tickets to four games. How much did they sp
    8·1 answer
  • Sophia bought 2 jars of pickles for $65. What is the unit price?
    12·1 answer
  • Julian and Stacy needed 10 liters of water to fill a tank. Stacy filed the tank with 3 11/ 12 liters of water. Julian poured 1 2
    5·1 answer
  • In a poll taken in December 2012, Gallup asked 1006 national adults whether they were baseball fans: 48% said they were. Almost
    14·1 answer
  • 4:7 :: m:42 I don't know how to solve this
    11·2 answers
  • For a given geometric sequence, the 4th term, a4, is equal to 19625, and the 9th term, a9, is equal to −95. Find the value of th
    15·1 answer
  • Write a rule y=f(x) that would produce the graph.
    11·1 answer
  • SOLVE. <br>1/5x=-10<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=1%20%5Cdiv%205x%20%3D%20%20-%2010" id="TexFormula1" title="1 \div 5x =
    13·1 answer
  • Find the surface area of the prism
    13·1 answer
  • How to add 59.5 +30 show process of adding it​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!