1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sweet [91]
2 years ago
12

PLEASEEEEEEEE!!! Graciela was trying to solve the quadratic equation

"TexFormula1" title="x^2+2.5x-1.5=0" alt="x^2+2.5x-1.5=0" align="absmiddle" class="latex-formula">. “I think I need to use the Quadratic Formula because of the decimals,” she told Walter. Walter replied, “I'm sure there's another way! Can't we rewrite this equation so there aren't any decimals?” original equation.
A.What is Walter talking about? Rewrite the equation so that it has no decimals.
B.Rewrite your equation again, this time expressing it as a product.
C.Now solve your new equation. Be sure to check your solution(s) using Graciela's original equation.
Mathematics
2 answers:
Komok [63]2 years ago
8 0

Answer:

c

Step-by-step explanation:

Novosadov [1.4K]2 years ago
5 0

Answer:

it's  

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What are the steps for this inequality: 6z < 48
cestrela7 [59]

Answer:

z<8

Step-by-step explanation:

First: write down the equation : 6z<48

Second: divide both sides with 6 (since its the only number that can be divided for both sides)

Third: then you'll get z<8

4 0
3 years ago
A storm moves at a rate of 8 miles per hour. It is 200 miles away from Freeport and headed directly for this town. The equation
Eduardwww [97]

Pls see answer below.

Step-by-step explanation:

In this case, our slope is -8. This means that every hour, the storm is getting closer to the town by 8 miles per hour.

Our y-intercept is 200, which means that its' initial position is 200 miles away from the town.

Hope this helped.

7 0
2 years ago
At the market, 8 batteries cost $10 .How much do 6 batteries cost
vagabundo [1.1K]
$10 / 8 = 1.25
Soo...
$6 x 1.25 = 7.50
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Zachary bought 8 hot dogs at the fair. He paid a total cost of $12.00 for the food. Find the unit cost of one hot dog.
masya89 [10]

Answer:.66

Step-by-step explanation:

You divide 8 and 12

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
-7,-3,1,5,9
Serggg [28]

-7 + 4(n-1).  Use this and plug in 10 for n, making it

-7 + 4(9)

-7+36

29

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Someone please help! Thank you!!! (worth 25 pts)
    15·1 answer
  • The First Answer Will Be Marked Brainliest !!!!!!!
    13·1 answer
  • Convert the following fractions to decimals. go to the thousandths place 1/8
    15·2 answers
  • Given right triangle MNL what is the value of Cos(M)
    13·2 answers
  • 4x-5,4(x-5),4(x+5) drag the phrases into each box to match each expression five sang the sum of four and number five more than t
    15·1 answer
  • the number that represents the equal numbet of parts that equal a whole in a fraction? a. numerator. b.denominator. c.expression
    11·1 answer
  • Suppose you have a photography service, your personal camera cost you $756.50. You charge $50 per photo session and it cost your
    7·1 answer
  • If Jane paid $42 for the penalty last month, how many times was she late for work?
    8·1 answer
  • Please help me I will really appreciate it!!!
    7·1 answer
  • Which ordered pair (x, y) can be added to the table so that y is still a function of x?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!