The answer is 61.5
Please mark as brainliest; have a blessed day!
Answer:13.6%
Step-by-step explanation: I got the same problem and pressed give up.
Step-by-step explanation:
$1.80 per pound
The amount she's supposed to buy it is
1.80 × 12.5 = $22.5
She paid $21.25 for the 12.5 pounds, that means she saved
$22.5 - $21.25 = $1.25
the amount she saved per pound is
1.25/12.5 = $0.1 per pound
The perimeter of the rectangle based on the factors given is 46.
<h3>How to calculate the perimeter?</h3>
The area of the rectangle is given as (x² + 13x - 90). This will be:
= (x² + 13x - 90)
= x² + 18x - 5x - 90
= x(x + 18) - 5(x + 18)
= (x - 5)(x + 18)
The sides of the rectangle are 5 and 18. The perimeter will be:
= 2(l + w)
= 2(5 + 18)
= 46
The area of the rectangle is given as (x² + 24x - 81.
= (x² + 24x - 81)
= x² + 27x - 3x - 81
= x(x + 27) - 3(x + 27)
= (x - 3)(x + 27)
The sides are 3 and 27. The perimeter will be:
= 2(l + w)
= 2(27 + 3)
= 60
= (x + 1)² + 3(x + 1) + 2
= (x + 1)(x + 1) + 3x + 3 + 2
= x² + x + x + 1 + 3x + 5
= x² + 5x + 6
Learn more about factors on:
brainly.com/question/219464
#SPJ1