1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
noname [10]
3 years ago
7

Matt bought a 12-pack of water for $10.32. What was the unit rate?

Mathematics
2 answers:
Orlov [11]3 years ago
7 0

We want to find the unit rate of the bottles of water given that we know that the cost of 12 bottles is $10.32

The unit rate is:

r = 1.16 (bottles/$)

The unit rate is defined as the rate of change per unit, in this particular case, the unit rate would be the cost of each single bottle of water.

We do know that for $10.32, you get 12 bottles.

The unit rate is just given by the quotient between these two values:

(12 bottles)/($10.32) = 1.16 (bottles/$)

Meaning that the cost of every single bottle is $1.16

If you want to learn more, you can read:

brainly.com/question/18065083

Irina18 [472]3 years ago
4 0

Answer:

evdqd

Step-by-step explanation:

You might be interested in
8 pts
kolbaska11 [484]

Answer:

6 cm.

Step-by-step explanation:

Since they've given use the area of the triangle, we can use the area formula to find the base of the triangle.

The formula to find the area of a triangle is:

a= 1/2hb

h = height

b= base

We know:

a=24

h=8

7 0
2 years ago
3(2x+1)-2(x+1) is the same as
Dahasolnce [82]

Answer:

4x + 1 and 6x - 2x - 2 + 3

Step-by-step explanation:

we can expand and find 2 equations that are the same as this

one being 6x+3 -2x -2

and another being 4x + 1

hope this helps!

5 0
2 years ago
EASY 7TH GRADE MATH, WILL GIVE BRAINLIEST AND THANKS
Fudgin [204]

Answer:

D. 8

Step-by-step explanation:

2p=16

divide both sides by 2 to get p alone

p=8

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A department store buys 300 shirts for a total cost of 7,200 and sells them for $30 each. Find the percent markup.
worty [1.4K]

Step-by-step explanation:

7200 ÷ 300 = 24

30 - 24 = 6

6/24 × 100/1 = 25%

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the equation of the line passing through the following point.​
Valentin [98]

y+0=1*(x+0) or y=x

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the solution to the equation below? Round to two decimal places. 2*in x=6.8
    7·1 answer
  • What is the greatest common factor of 3 15 and 9
    10·2 answers
  • Write an equation of a line that passes through the point (8, 4) and is parallel to the line y = 4x + 2.
    15·2 answers
  • Math order of operations
    7·1 answer
  • The odds that you will pick a heart from a standard deck of 52 cards is 13:39.<br> True or False?
    9·2 answers
  • If f(x) varies directly with x and f(x)=40 when x=8, find the value of f(x) when x=2.
    12·2 answers
  • Here is a table of values for y=f(x). Mark the statements that are true.
    6·1 answer
  • Lena won a charity raffle. Her prize will be randomly selected from the 9 prizes shown below. The prizes include 7 rings, 1 came
    9·1 answer
  • If 3x - 5 = 22, find the value of 2x.<br> a. 6<br> b. 24<br> c. 12<br> d. 18
    6·1 answer
  • In which quadrant is the point ( - 2, 3) located?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!