Answer:
12,789
Step-by-step explanation:
Answer:
$63
Step-by-step explanation:
In order to solve this problem, we need to find the unit price, which is the price per 1 ticket in this case. To find this, we need to divide $45 by 5 because each ticket is the same amount: $45 / 5 = $9. So each ticket is $9.
Now, we need to find how much 7 tickets would cost. To do this, multiply the $9 / ticket by 7 tickets: $9 * 7 = $63.
This, 7 tickets would cost $63.
Hope this helps! God Bless u!!!
Answer:
y=-1/2x+3/2
Step-by-step explanation:
m=(y2-y1)/(x2-x1)
m=(-1-1)/(5-1)
m=-2/4
m=-1/2
y-y1=m(x-x1)
y-1=-1/2(x-1)
y=-1/2x+1/2+1
y=-1/2x+1/2+2/2
y=-1/2x+3/2
24 Hours in one Day
5 Days
24 <span>× 5 = 120 Hours
Hope that helps! </span>