127.40/26 = $4.90 per pound
18 * 4.9 = $88.20
It would cost $88.20
Answer:
see below
Step-by-step explanation:
butterfly = x minutes
breast = y minutes
total is 50 minutes
breast stroke = butterfly +20
Part A
x+y = 50
y = x+20
Part B
Substitute the second equation into the first
x+ (x+20) = 50
2x+20 = 50
2x+20-20 = 50-20
2x = 30
2x/2 = 30/2
x = 15
y = x+20
y = 20+15
y = 35 minutes
35 minutes on the breast stroke
Part C
45 minutes on the butterfly is not reasonable
We only have a total of 50 minutes
50-45 = 5
But he spend more time on the breast stroke ( 20 minutes more), but if he spend 45 minutes on the butterfly, he would have to spend less on the breast stroke.
9514 1404 393
Answer:
x = 22.5°
Step-by-step explanation:
Angle BED ≅ angle EBC = 6x, so angle BEA = 4x. The angles FEB and BEA form a linear pair, so we have ...
4x +4x = 180°
x = 22.5° . . . . . . divide by 8
_____
BED and EBC are "alternate interior angles" with respect to transversal BE crossing parallel lines DE and AC.
I'm thinking maybe x is supposed to represent the number of tasks completed because it states Shelly earned 90 points on each task. Then when put together it may look like this, let's say there are 4 tasks= Ex.90 times the 4 tasks minus 20 points which would total the points Terrence's has earned. So i believe x is the total tasks. Hope I didn't make it confusing...
Answer: 12.30 dollars will be spent
Step-by-step explanation: If you go on a trip of 150 miles and each mile is 25 miles per gallon, I divided 150 miles from 25 = 6. Then each gallon cost $2.05 dollars, if we want to know how much will they spend on gas you have to multiply how much per mile and how much it cost. So 2.05 times 6 = 12.30.