1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ankoles [38]
3 years ago
7

At the market, 2.4 pounds of peas cost $1.68. How much does 1 pound cost?

Mathematics
1 answer:
weeeeeb [17]3 years ago
4 0
2.4 pound peas cost $1.68 so 1 pound cost 1.68/2.4 =0.07$
You might be interested in
Help ASAP please.......
Sergeeva-Olga [200]

Answer:

Its hard to tell from there being no graphing lines, however i believe the answer is 4, please let me know if the answer was correct

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The proper height of a highway guardrail is 27 inches, but 3 inches higher or lower is acceptable. Which inequality represents t
andriy [413]

Answer:

Step-by-step explanation:

27 is the "center" of a range of measurements of the height of the guard rail.  The height could be as much as 30 inches or as little as 24 inches.  The absolute value operator encloses "x - 27," where 27 is the "center."  The acceptable excess or acceptable deficiency is 3 inches.  

So now we can eliminate possible answers B and C, in both cases because 27 is inappropriately greater than 3.

Narrowing down our choices, we have h + 27 and h - 27 inside the absolute value operator.  27 is a positive quantity (height of the guard rail), so the inequality showing +27 as the "center" is correct; that is

D:  |h - 27| ≤ 3 (measurements in inches).

3 0
3 years ago
Once a customer fills the car with gas at one station, that customer cannot then go fill the same car with gas at another statio
cluponka [151]

Answer:

yes :- P ( Ei ∩ Ej ) = 0

Step-by-step explanation:

These are mutually exclusive events

that is, a customer can only go to a gas station to fill his car with gas par time

P(E1) = 1/4

P(E2) = 1/4

P(E3) = 1/4

P(E4) = 1/4

summation of the four probabilities give 1

6 0
3 years ago
60 (x + 20) 3x what is the value of x?
Whitepunk [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

Step 1: Equation at the end of step 1

Simplifying

60(x + 20) = 3x

Reorder the terms:

60(20 + x) = 3x

(20 * 60 + x * 60) = 3x

(1200 + 60x) = 3x

Solving

1200 + 60x = 3x

Solving for variable 'x'.

Move all terms containing x to the left, all other terms to the right.

Add '-3x' to each side of the equation.

1200 + 60x + -3x = 3x + -3x

Combine like terms: 60x + -3x = 57x

1200 + 57x = 3x + -3x

Combine like terms: 3x + -3x = 0

1200 + 57x = 0

Add '-1200' to each side of the equation.

1200 + -1200 + 57x = 0 + -1200

Combine like terms: 1200 + -1200 = 0

0 + 57x = 0 + -1200

57x = 0 + -1200

Combine like terms: 0 + -1200 = -1200

57x = -1200

Divide each side by '57'.

x = -21.05263158

Simplifying

x = -21.05263158

7 0
2 years ago
I need help please anybody
antiseptic1488 [7]
135,634,554.....the 3 is in the 10 millions place
so the 3 is 30,000,000
4 0
3 years ago
Other questions:
  • I need an equation that equals 18
    9·2 answers
  • What is the verbal expression for 7 to the third power
    10·2 answers
  • How to get to 12 to 55
    12·1 answer
  • Fill in the blanks to make the equation true. (x−9)(x+2)=x^2________ −18
    5·2 answers
  • Find the x- and y- intercepts of the following equation.
    10·1 answer
  • Help me<br> -ayyyyy<br><br> Idk I’m just having fun
    13·2 answers
  • A local grocery store sells frozen fish sticks in packages of 18. If the cost for a package of 18 frozen fish sticks is $1.95, w
    8·1 answer
  • HELP PLEASE ITS AN EMERGENCY !
    13·1 answer
  • A 1lb box costs .50 to mail through the postal service. a 3lb box cost .92 to mail through the postal service. the postal servic
    9·1 answer
  • 1. Enrico sold a 10-pound box of assorted chocolates. Some of the chocolates in the box sold
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!