1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
slamgirl [31]
3 years ago
10

Pls help... 30 pts.. i'm so tired rn-

Mathematics
2 answers:
andrew11 [14]3 years ago
8 0
343 because you take the divider and multiply it by the 7.8
Fantom [35]3 years ago
5 0

Answer:

12.0

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The scale of a map uses 10 cm for 30 km.<br> How many centimeters does it use for 9 km?<br> +
xxTIMURxx [149]

Answer:

3 km

Step-by-step explanation:

30 divided by 10 is 3.

9 divided by 3 is 3.

Therefore, your answer is 3.

8 0
2 years ago
Josh works h hours in a week. To find his weekly pay he multiplies his hours by his pay of $30 per hour and adds $5 for his sale
OleMash [197]
Shsshxuesnxhfrndnfbfb isk
3 0
3 years ago
a certin shade of green paint is made from 5 parts yellow mixed with three parts blue. if 2 cans of yellow are used, how many ca
andrew-mc [135]
__Brainliest if helped!

5 Parts Yellow with 3 Parts blue
5Yellow with 3 Blue
1Yellow would be  with 3/5 Blue
Hence , 
2 Yellow = (3/5)*2 Blue =6/5 Cans of blue  or 1.2Cans of blue. 
4 0
3 years ago
Can someone please explain the math on this one to me? Thanks!
kodGreya [7K]

Answer:

18 men = 36 tons in 6 hours

Step-by-step explanation:

3 men = 1 ton in 1 hour

6 men = 2 ton in 1 hour

9 men = 3 tons in 1 hour

with this you find a pattern

3 men = 2 tons in 2 hours

3 men = 3 tons in 3 hours

3 men = 6 tons in 6 hours

6 men = 12 tons in 6 hours

9 men = 18 tons in 6 hours

12 men = 24 tons in 6 hours

15 men = 30 tons in 6 hours

18 men = 36 tons in 6 hours

(This is how i worked it out)

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sherman has 3 cats and 2 dogs. he wants to buy a toy for each of his pets. Sherman has 22$ to spend on pet toys. How much can he
WARRIOR [948]

Sherman wants to spend on each pet, so we are assuming he wants to spend the same amount. He has 5 pets in all (3 cats, 2 dogs)

Divide 22 with 5

22/5 = 4.4

He can spend $4.40, or in fraction form:

4 4/10 (Mixed fraction)

hope this helps

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Two real-valued functions, f(x) and g(x), are defined as f(x) = x2 + 6x + 9 and g(x) = x2 – 9. Find the results of combining the
    14·2 answers
  • I NEED MAJOR HELP PLEASE&lt; I WILL LITERALLY GIVE ALL MY POINTS AWAY TONIGHT!! MULTIPLE QUESTIONS/MULTIPLE SUBJECTS
    9·1 answer
  • Determine if (1,2) (3,4) (5,5) is a function
    6·2 answers
  • Can someone help me with 3 4 and 5?? WILL MARK BRAINLIEST!! PLZZ helpppp meee :(((
    6·2 answers
  • -17 + b/7 equals -20 what is b ​
    8·1 answer
  • Where in everyday life might you need to find the percent of a whole? Give three examples.
    12·2 answers
  • Out of 12 pets that visited the vet, 10 had a flea problem. Out of 36 pets, how many had flea problems?
    8·1 answer
  • The cost of 7 scarves is $75.25. What is the unit price?<br> The unit price is $<br> per scarf.
    10·2 answers
  • 2×2 dvkjsdnvkjdbvjdbvj
    5·2 answers
  • A farm has chickens and cows. All the cows have 4 legs and all the chicken have 2 legs. All together, there are 82 cow and chick
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!