1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OverLord2011 [107]
2 years ago
5

Describe a pattern in the sequence then figure out the next 2 terms. 3, 11, 19, 27, ..., ...

Mathematics
2 answers:
hodyreva [135]2 years ago
6 0

Answer:

35,43

Step-by-step explanation:

add 8 k so ya but ya and so on

nika2105 [10]2 years ago
3 0

Answer:

35, 43

Step-by-step explanation:

The pattern is that to obtain a term in the sequence , add 8 to the previous term, then

27 + 8 = 35

35 + 8 = 43

35 and 43 are the next 2 terms in the sequence

You might be interested in
Estimate £19.65 x 395
vladimir2022 [97]

Answer:

£7761.75

Step-by-step explanation:

Calculator..?

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The cost for a company to produce x smartphones can be modeled by C(x)= 2x+35 and the company's total profit after selling x sma
Andrews [41]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

R(x) = -x^2+122x+400

8 0
2 years ago
If Keira spends $45 on petrol, 1/ 9 of the money on other items and 1 /5 of the money on clothes. How much money does she spend
gogolik [260]

Answer:

The money Keira spent on food is $31.

Step-by-step explanation:

Total money spent by Keira = $45

Things Keira spent money on:

1. Clothing

2. Food

3. Other items

Money spent on Clothing = 1/5 of total money

= 1/5 x $45

Money spent on Clothing = $9

Money spent on Other Items = 1/9 of total money

= 1/9 x $45

Money spent on Other Items = $5

Money spent of on Food = Money spent - (Money spent on clothing + other items)

Money spent on food = 45 - (9+5)

= 45 - 14

Money spent on food = $31

4 0
3 years ago
Ahmed is working at a restaurant . His boss pays him $15.50 per tour and promises a raise of $1.25 per hour every 6 months. Whic
aksik [14]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

you have to make chart. You have to add 1.25 to your total every 6 months.

  1. Start             $15.50
  2. 6 months     $15.75
  3. 12 months    $18.00
  4. 18 months.   $19.25
5 0
3 years ago
The total number of eggs in k cartons where each carton contains n eggs. Write this as an expression.
Liula [17]

。☆✼★ ━━━━━━━━━━━━━━  ☾  

It makes more sense if you think about it in numerical terms.

Say if there were 10 eggs per carton and there were 5 cartons, what would you do to find the total?

You would multiply them

It is the same in this case

The expression would be n x k

It can be written as just nk though

Have A Nice Day ❤    

Stay Brainly! ヅ    

- Ally ✧    

。☆✼★ ━━━━━━━━━━━━━━  ☾

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • When solving a word problem, what step should you always do after reading the problem, but prior to writing the equation?
    15·1 answer
  • Rachel finished reading a book in 16 hours . It took Ross 790 minutes to read the same book . Monica read the book in 60500 seco
    11·1 answer
  • There was 1766 candy canes in a jar and 64 lollipops. If you would take out 52 lollipops and 755 candy canes how much candy woul
    9·1 answer
  • Find the acute angle between the lines. x+2y=7 and 5x-y=2
    13·1 answer
  • Which number would be 16,000 when rounded to the nearest thousand: 15,472 or 15,518 or 16,511 or 16,739?
    8·2 answers
  • Nathan took his car in for service and repairs. He had a coupon for 10% off
    9·1 answer
  • A 25.8 gallon fish tank is 5/6 full. How many gallons will it take to fill the tank?
    6·1 answer
  • Jennifer had $24 to spend on five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost
    15·2 answers
  • Line v passes through point (6, 6) and is perpendicular to the graph of y = 3/4x – 11. Line w is parallel to line v and passes t
    14·2 answers
  • Find the perimeter. Simplify your answer.<br> 85-8<br> 9s-2<br> 9s-2<br> 99-10
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!