1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alik [6]
3 years ago
10

A carton of eggs costs $3.18 . each carton contains a dozen eggs. How much does each egg cost?

Mathematics
2 answers:
Ksivusya [100]3 years ago
7 0

Answer:

0.265

Step-by-step explanation:

Montano1993 [528]3 years ago
3 0
It’s right 0.265 just do 3.18/12
You might be interested in
If a fair-number cube with sides numbered from 1 to 6 is tossed 240 times, approximately how many times would the fair-number cu
LenKa [72]
It wouls be greater 50times
8 0
3 years ago
Solve this inequality.<br> 8x + 6 x 54
sergeinik [125]
8x+324 is the answer, all you have to do is multiple 6 times 54
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Two students, Matt and Billy , each calculated the volume of a spherical ball with a dime tee of 15 centimeters. Their work is s
Aleksandr-060686 [28]

Answer:

Matt ;

Used diameter of the ball instead of Radius

Step-by-step explanation:

The volume of a sphere is given as :

4/3πr³

Radius, r = diameter / 2

Given that, the diameter = 15 cm ; The Radius = 15 / 2 = 7.5 cm

Matt made an error in his calculation by failing to covert the value of the diameter given to Radius.

By dividing the diameter by 2 = 15 / 2 = 7.5, we obtain the Radius, which is what Billy did in her own calculation.

7 0
3 years ago
N+7/d+7=3/4 solved for d.
spin [16.1K]
D = -28 / 4N+25
Hope this helps. 
8 0
3 years ago
Which graph represents the solution set of the equation 3y - x - 9 = 0?​
Arisa [49]

Answer:

Linear Graph

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Please answer this question now
    5·2 answers
  • One weekend Drake and JaMarcus mowed lawns to earn spending money. Together they earned 15.50 an hour for 15 hours of work. Each
    13·1 answer
  • The third-place finisher of the Allen County hot dog eating contest, in which each contestant was given an equal amount of time
    11·1 answer
  • Caleb and Sergio stacked boxes on a shelf. Caleb lifted 14 boxes and Sergio lifted 12 boxes. The boxes that Sergio lifted each w
    12·1 answer
  • What is the circumference of the circle if r = 3,5 feet?
    14·1 answer
  • What would be the expression after distributing, -2(3m-4)?
    8·2 answers
  • Triangle ABC was translated to form A’B’C’.
    10·2 answers
  • A rectangular sheet of paper is folded diagonally. What is the length of XY?
    12·1 answer
  • Help pleaseee with this and the other ones
    7·1 answer
  • Please answer this question, it would be very helpful
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!