1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Maru [420]
3 years ago
5

the expression -300 + 14y represents a submarine that began at a depth of 300 feet below sea level and ascended at a rate of 14

feet per minute what was the depth of the submarine after 9 minutes?​
Mathematics
1 answer:
spayn [35]3 years ago
3 0

Answer:

174 feet below sea level

Step-by-step explanation:

y is the number of minutes so you can multiply 14 by 9

14*9 is 126

then you add 126 to -300

126 + (-300) is essentially 126 - 300 and that is -174

the submarine was at 174 feet below sea level

You might be interested in
jessie has a peice of wood that is 8 feet long he needs to cut pieces that are 7/8 of a foot long how many pieces will he be abl
attashe74 [19]

Answer: 9 pieces

Explanation: Divide 8 by 7/8 to find the number of cut pieces and you'll get 9.





3 0
3 years ago
How do i find the volume of a cone
enyata [817]
V=PiR^2H/3

Pi = 3.14 (use pi symbol on calculator)
R is the radius if the cones bottom
H is the height of the cone
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Identify the constant of proportionality from the table.
ivann1987 [24]

Answer:

The constant of proportionality is 3.

Step-by-step explanation:

6/2 is 3 and so on.

Correct me if I'm wrong

3 0
3 years ago
Can you add 23 and 40 without regrouping
Blizzard [7]
Yes because 0 and 4 dont equal 10 and 20 and 40 dont equal 100. So no and 40 + 23 = 63.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How much money is needed to buy 1/4 pound of butter at $.92 a pound, 4 pounds of sugar at $.24 a pound, and 6 eggs at $.72 a doz
gayaneshka [121]

Answer:

E. None of these

Step-by-step explanation:

1/4 of a pound of butter costs $0.23

4 pound of sugar costs $0.96

6 eggs costs $0.36

Add those together, and you get $1.55

5 0
3 years ago
Other questions:
  • When the equation is graphed is it linear or nonlinear ??
    15·2 answers
  • 4/6 x -34 = 32 it says solve
    14·1 answer
  • Help with question 17!
    7·1 answer
  • The diagram of PQR below shows the lengths of two sides and an altitude.
    7·1 answer
  • Find the solution set of the inequality: 8x+2 > 348x+2>34
    6·2 answers
  • Ann prefers ice cream cups. Ben and Clay prefer ice cream sandwiches. The cafeteria manager puts one coupon for an ice cream cup
    8·1 answer
  • 3 – х = 11<br> What's x?
    15·2 answers
  • PLZ I NEED HELP <br> i really need help on this or i will fail!!!
    15·2 answers
  • Pls someone help asap! Only answer if you know the correct answer thanks!
    10·1 answer
  • the concentration of a drug in a patient's bloodstream t hours after the drug was administrated presented by the equation c(t) =
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!