1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tems11 [23]
3 years ago
7

If g || h and m<2 = 110°, what is m<6? 70 110 6 180

Mathematics
1 answer:
gayaneshka [121]3 years ago
3 0
180 is the totally amount it can be
You might be interested in
By how many is 450 x 1000 less than 500,000
kompoz [17]
It is 50,000 less 

450 x 100 = 450,000 
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do I solve this?
Vikentia [17]

Answer:

need help too

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
A tile is selected from seven tiles, each labeled with a different letter from the first seven letters of the alphabet.
MArishka [77]

Answer:

Step-by-step explanation:

U= {A,B,C,D,E,F,G}

X = {A, B, C, D}

Y = {A, C, E, F}

a) X or Y = {A, B, C, D} and {A, C, E, F} = {A, B, C, D, E, F}

B) X and Y = {A, B, C, D} or {A, C, E, F} = {A, C}

c) Complement of X = {A,B,C,D,E,F,G} - {A, B, C, D} = {B,D,G}

7 0
3 years ago
Which scenario would result in 12 possible outcomes?
Gnesinka [82]

Answer:

You roll a number cube, and then you flip a coin.

Step-by-step explanation:

i don't even know how math is confusing. (this is the right answer on the quiz)

5 0
2 years ago
Angie and Kenny play online video games. Angie buys 1 software package and 1 month of game play. Kenny buys 1 software package a
balandron [24]

The cost of one month of game play is $14

Step-by-step explanation:

Angie and Kenny play online video games

  • Angie buys 1 software package and 1 month of game play
  • Kenny buys 1 software package and 3 months of game play
  • Each software package costs ​$20
  • If their total cost is ​$96

We need to find the cost of one month of game play

∵ Angie buys 1 software package

∵ Kenny buys 1 software package

∵ Each software package costs ​$20

- Find the total cost of their software package

∴ The total cost of their software package = 20 × 1 + 20 × 1

∴ The total cost of their software package = 20 + 20 = 40

∴ The total cost of their software package is $40

Assume that the cost of one month of game​ play is $x

∵ The cost of one month of game​ play = x

∵ Angie buys 1 month of game play

∵ Kenny buys 3 months of game play

- Find the total cost of their game​ play

∴ The total cost of their game play = x × 1 + x × 3

∴ The total cost of their game play = x + 3x = 4x

∴ The total cost of their game play is $4x

∵ Their total cost is ​$96

- Add the costs of their software package and their game

   play and equate the sum by 96

∴ 40 + 4x = 96

- Subtract 40 from both sides

∴ 4x = 56

- Divide both sides by 4

∴ x = 14

The cost of one month of game play is $14

Learn more:

You can learn more about the word problems in brainly.com/question/10557938

#LearnwithBrainly

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Explain what is the same amount two fractions that are like fractions
    15·1 answer
  • It take Mara 50 minutes to walk to her friend's house 1 2/3 miles away. What is her walking pace in mph
    11·1 answer
  • the fail rate for taking a bar exam in Philadelphia is 41% if 375 people take the bar exam, what is the mean for the number of f
    10·1 answer
  • What does the quotiant 35/x represent?
    13·1 answer
  • Help as soon as possible pleaseee
    12·2 answers
  • Using Parallel Lines Find m 1 and m 2. Explain your reasoning.
    14·1 answer
  • PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST
    6·1 answer
  • What is 5/8 / divided by 1/4? ​
    11·1 answer
  • A 16 ounce box of a certain cereal cost $2.24 what is the cost per ounce of the cereal
    12·1 answer
  • Evaluate the expression 5+3​
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!