1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
babymother [125]
3 years ago
9

Can anyone help me with this question please ??

Mathematics
1 answer:
Anna007 [38]3 years ago
7 0

Answer:

Try 7986

Step-by-step explanation:

(a+b) × height ÷ 2

(a+b are the parallel sides)

102+140=242 ×66= 15972 ÷2= 7986

You might be interested in
In decimal form, to the nearest tenth, what is the probability that a randomly selected riverside high school student is in twel
Kitty [74]

Answer: 0.4 which is choice C

====================================

Work Shown

Focus on the "riverside high school" row only

A = number of twelfth graders = 200

B = number of students = 500

P = probability of picking a twelfth grader

P = A/B

P = 200/500

P = 2/5

P = 0.4

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
WILL MARK YOU BRAINLIEST HURRY!
Drupady [299]

Answer:

B or the second one i think

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Show work pls i need help
Anestetic [448]
This is the answers:
20: 6.9/7
21: 6.36/6
22: 6.24/6
23: 9.1/9
24: 4.6/5
25: 5.8/6
26: 9.3/9
27: 4.12/5
6 0
3 years ago
A dealer marks a T-shirt with a price 20 PERCENT more than the cost price. It he sells it at a discount of I5 PERCENT.. What wil
Vlada [557]

Answer:

Rs 2,or 2%profit

Step-by-step explanation:

the price he marked:

100 \times  \frac{120}{100}  = 120

(20 percent more than cost price)

The discount he put: 15 percent

120 \times  \frac{85}{100}

Rs102

102 is 2 more than 100

and is 2%profit.

Brainliest please

6 0
3 years ago
Hi i just want to be <br>Friends with I am from Philippines ​
grin007 [14]

Answer:

HI HI from the UK,

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The price of an item was reduced 25% to $30. What was the original price of the item
    10·1 answer
  • What is the unit rate in feet per second for 240 yards/ 1 hour
    12·1 answer
  • Please Help with a Quiz RN????
    13·2 answers
  • Please help, I think C and D are correct, but there is only one correct answer. See attatched question.
    9·2 answers
  • Factor completely 2x2 − 50
    10·2 answers
  • A rectangular lamina of uniform density is situated with opposite corners at (0,0) and (15,4). calculate its radii of gyration a
    13·1 answer
  • About 50,000 people live in a 5-mile radius of a city's town hall. Find the population density in people per square mile. Round
    11·1 answer
  • How to write-x^2-x+4 in descending order
    13·2 answers
  • Solve for x using the triangle sun theorem.
    8·1 answer
  • Sophia uses 334 cups of flour for each cake she makes. She has a 10-pound bag of flour that costs $8.79 and contains 152 quarter
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!