For problem one she starts off earning 10.24 dollars per hour. She receives a raise of 1.60 dollars. So first you have to add both 10.24 and 1.60 together to find out how much more she is payed. 10.24+1.60=12.04. She works 22.25 hours. It would take forever to add 12.04 22 and a quarter times so you multiply them. 12.04*22.25=267.89. So she would earn 267.89 dollars from working 22.25 hours.
For problem two you would start off by dividing 3/4 (the amount of pizza) by 5 (the five people) because when you do this it will give you the equal amount of pizza that each person can have. You get 0.15 which is equal to 3/20. So each person will get 3/20 of the 3/4 of the pizza that are left. (To simplify it the answer is 3/20) you can check your work by doing 3*5 which is 15. Make this the numerator and it’s 15/20. 15/20=3/4.
For the third problem you start off by putting aside the .25 of an ounce. Take the 3 ounces and multiply it by the cost per ounce 3.56. 3*3.56=10.68. Now that you have figured out how much 3 ounces cost out that aside. Now for the .25 of an ounce. Since .25 goes into one four times you do 3.56/4. It’s 0.89. This is how much it costs per .25 of an ounce. After that you add 10.68+0.89. It’s 11.57. To finish the problem you have to subtract 11.57 from 20 dollars. 20.00-11.57=8.43. The teacher receives $8.43 in change.
Answer:
12%
Step-by-step explanation:
75-75*0.2=60
60+60*0.1=66
66/75=0.88=88%
C. (1,-4)
Vertex is the point where the parabola begins. The vertex is one unit to the right on the x axis and 4 units down on the y axis which gives you the coordinate (1,-4)