1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
meriva
2 years ago
6

What is the slope of the line that passes through the points (9, 1) and (17, 2)

Mathematics
1 answer:
Wewaii [24]2 years ago
3 0

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Slope of a line that goes trough the points (x1=9, y1=1) and (x2=17, y2=2)

m= (y2-y1)/(x2-x1) = (2-1) / (17-9) = 1/8

You might be interested in
Neelam’s team had a mean score of 150 in the 4 games his team played this season. Alanoud’s team had a mean score of 80 in the 6
Afina-wow [57]

Answer:

115

Step-by-step explanation:

This question is basically asking what is the mean of 80 and 150. Therefore it is 115

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Evauate 15 divide by r minus 1 when r = 5
kiruha [24]
The Answer is 2 because 15 divided by r (5) is 3 and 3 minus 1 is 2
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the complement of 30 degrees
cestrela7 [59]
30° is the compliment
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which is an
Andreyy89
(Answer 2,770) (estimation: 3,000)
5 0
2 years ago
Without looking, Luke picks necklace beads from a bag of 52 beads. Half the beads are rough. The other half are smooth. There ar
xz_007 [3.2K]

Answer: \dfrac{1}{4}

Step-by-step explanation:

Given

The total no of beads is 52

there 13-red,13-blue,13-green, and 13-black

favorable outcomes to select a blue bead is 13

Total outcomes are 52

Probability is given by

P=\dfrac{\text{favorable}}{\text{Total outcomes}}\\\\\Rightarrow P=\dfrac{13}{52}=\dfrac{1}{4}

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Please help answer this pre calc question
    14·1 answer
  • The distance from NYC to Margate, New jersey on our route is 130 miles. Use the equation (d = 60t) to find t, the time needed to
    7·1 answer
  • Homeroom 101 and homeroom 102 share a hallway bulletin board. if home room 101 uses 3/5 of their half of display artwork what fr
    8·1 answer
  • Type A is 8 feet tall and grows at a rate of 18 inches per year. Type B is 9 feet tall and grows at a rate of 17 inches per year
    11·1 answer
  • Mrs. Epps buys 500 bags of balloons for the high school prom for $250 what is the cost per bag A($.25 B($.50 C($.75 D($1.00
    15·1 answer
  • NEED HELP ASAP PLEASE<br> Classify the quadrilateral.
    9·1 answer
  • Solve for<br> 2x² + x = 10<br><br> *show your work
    9·1 answer
  • how can you determine if a relation represented as an equation is a function? explain your reasoning​
    15·1 answer
  • A package of 4 pairs of insulated socks costs "​$31.16." What is the unit price of the pairs of socks​?
    12·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP!!!
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!