1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
igor_vitrenko [27]
2 years ago
13

SOMEONE TELL ME WHAT THIS IS PLEASE ( much appreciated if you do help with this question )

Mathematics
1 answer:
Whitepunk [10]2 years ago
7 0

Answer:

6x^8 y^5

Step-by-step explanation:

You might be interested in
I need help ASAP on Tangent Circles!!
loris [4]
I will solve one for you to get you a idea so next u can solve all
To know whether line is tangent toa circle or not we should know that that line is a tangent line of a circle if it intersects circle at single point.
and this will always be perpendicular at radius
so in problem
1)

diameter is given 7.5 
and u can see they make a right triangle ABC if that is perpendicular so segment  AB is tangent to a circle.
Lets see by applying <span>Pythagorean Theorem
</span>this is method we can say that this is in fact a right triangle

a^2=b^2=c^2
a,b are shorter side c is longer side
(7.5)^2+(8)^2=(17)^2
 56.25+64=289
120.25=289
both are not equal so they are not forming right triangle so segment AB is not a tangent line.
5 0
3 years ago
59.9338a+58.9332(0.031720577-a)=1.8712 solve for a
dimaraw [331]

Answer:

what is this asking???

8 0
3 years ago
Sketch the graph of each line
sveta [45]
Use Desmos it helps you with questions like that

3 0
3 years ago
Suppose you invest $500 at an annual interest rate of 8.2% compounded continuously. How much will you have in the account after
Marianna [84]
Here is the formula that your going to need to use A=P(1+r/n)^nt
  So P=500, R=0.082, N=1, T=15
 Plug it into your equation and you have A=500(1+0.082/1)^(1)(15)
 Simplify what's in the parenthesis A=500(1.082)^(1)(15)
 Multiply your exponents A=500(1.082)^15 Then A=500(3.26)
 Finally you multiply your last two numbers to get A=1,630
 So after 15 years you would have $1,630
I hope this helped you :) 
7 0
3 years ago
Pira drives 825 miles to California. The trip takes him 17 hours. He uses 38 gallons of gas on the trip, which costs him $125. F
Lunna [17]

Speed = Distance /  time:

Speed = 825 miles / 17 hours

Speed = 48.529 miles per hour. (Round the answer as needed).


Gas mileage = miles traveled  / gallons used

Gas mileage = 825 miles / 38 gallons = 21.71 miles per gallon (Round answer as needed).


Unit rate of gas = Total money spend /  gallons bought:

Unit rate of gas = $125 / 38 gallons = $3.289 per gallon.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • a truck can be rented from company A for $90 a day plus $0.50 per mile. Companh B charges $30 a day plus $0.90 per mile to rent
    10·1 answer
  • What is the first step in solving to following expression 5+8-(3+6)×3×7
    8·2 answers
  • The students in Roberto's school are painting a mural that will be 15 feet by 8 feet. First they make a scale drawing of the mur
    11·1 answer
  • Plz help quick it’s due in 20 min
    15·2 answers
  • 7. Two hats and 3 ties cost $88.50. One hat and 2 ties cost $51.00. What does<br> each item cost?
    12·1 answer
  • What quadrant is the crab in?​
    10·2 answers
  • Will a truck that is 10 feet wide carrying a load that reaches 12 feet above the ground clear the semielliptical arch on the one
    10·1 answer
  • Between what two integers is the 19−−√.
    9·2 answers
  • What is 2005 as a percent​
    11·2 answers
  • How do you solve this??
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!