1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lina20 [59]
2 years ago
5

Melissa can buy an 8 pound bag of dog food for $7.20. What is the cost of 1 pound? PLZZ I REALLY NEED HELP!

Mathematics
1 answer:
Furkat [3]2 years ago
6 0

Answer:

$0.90

Step-by-step explanation:

7.20/8 = $0.90

You might be interested in
Answer with explanation plz
Nostrana [21]
The answer is 78.5 because the formula to find area is πr2 so the radius is 5ft π is 3.14 so 3.14 times 5 and the 2 on top of r means the u have to do 5 times 5 which is 25 now it's real simple do 3.14 times 25 which is 78.5 I HOPE THIS HELPS=)
7 0
3 years ago
The total price for 7 movie tickets is 92.40 . If each ticket costs the same amount, how much does one movie ticket cost?
horsena [70]

Answer:

$13.20

Step-by-step explanation:

total cost of tickets = $92.40

total number of tickets = 7

cost of each ticket

= total cost of tickets ÷ total number of tickets

= 92.40 ÷ 7

= $13.20

hope this helps

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Slove for x <br><br> 3x+9y=24
7nadin3 [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

Simplifying

x = 8 + 3y

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
10x+7=12x-5<br> what is x
Monica [59]
10x+7=12x-5
X equals 6
4 0
3 years ago
Which point is on the graph of the function y=3x+2<br>A.(1,5)<br>B.(2,3)<br>C.(3,2)<br>D.(5,1)​
evablogger [386]

Answer:

fyi links that are posted are fake

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help plssssssssss
    6·2 answers
  • What are the diminshens of a cube with the volume of 216?
    5·1 answer
  • (08.01)
    9·2 answers
  • Stephanie multiplied two decimal numbers and found the product to be 29.648.
    15·1 answer
  • If p is true and q is false, the p ---&gt; q is (always, never, sometimes) true.
    10·2 answers
  • Anil weighed 95 kg. He went running every day and began to lose mass. After one month his mass was 74 kg. What was the percentag
    8·2 answers
  • If 9 : x = x:4, then x =
    13·1 answer
  • Can someone help me out with this
    8·1 answer
  • 1.<br>How many seconds are there in 8<br>minutes 12 seconds?​
    12·2 answers
  • A teacher assigns a score from 1 to 4 to each student project. the table below shows the probability distribution of the scores
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!