1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marusya05 [52]
2 years ago
11

Can someone help me. All i need o know is what is the value after 10 years i done the equation part by myself

Mathematics
1 answer:
vazorg [7]2 years ago
7 0

Answer:

$4811

Step-by-step explanation:

Initial price = 35,000

18% decrease anually = 18/100 = -0.18

after 10 years

substitute these values in the formula shown in below figure

A = 35000 * ( 1 + -0.18/1  ) ^10

= 35000 * 0.82^10

= 4,810.681

= $4811

You might be interested in
(50 points)
kondor19780726 [428]
The answer is f(x) will eventually exceed g(x) because f(x) is an exponential function.
6 0
3 years ago
You have a 36 foot fence that have a 4 equal side you painted 1/4 what fraction have you completed
k0ka [10]

we have completed 9/36=1/4 of the fence

5 0
2 years ago
(07.05 HC)
lianna [129]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

2×8=16

not 10 that is why c is correct

8 0
3 years ago
In high school Matt grew from weighing 95 pounds to 162 pounds. What was Matt's change in weight during high school
malfutka [58]
Matt's change of weight is 62 pounds

4 0
3 years ago
A system of linear equations is graphed below. What is the solution to the system?
zysi [14]
(-3,2)

Explanation: u just have to find the point where the two line intersects to each other
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • find two consecutive even integers such that five times the smaller integer is ten more than three times the larger integer
    7·1 answer
  • According to the graph of H(w) below, what happens when w gets close to zero?
    11·2 answers
  • a fence company is building a square fence. each side of the square is 1.12 kilometers long.what is the length,in meters of the
    8·1 answer
  • What do you understand about the functions of parasympathetic system?
    5·1 answer
  • Can any one answer these questions​
    9·1 answer
  • HELPPPPPPPPPPPPPP! I don’t know this.
    5·1 answer
  • A package of 6 pairs of insulated gloves costs $31.74. What is the unit price of the pairs of gloves?
    15·2 answers
  • I'll give brainliest to the correct answer. Here are some answer choices:
    5·1 answer
  • Please help :(<br> find b
    10·1 answer
  • the coach mixes 15 scoops of powder with 2 gallons of water to make a sports drink for his team how many scoops of powder does t
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!