Answer: Answer to A: Each pound of coffee costs $6.32 dollars. Answer to B: He could buy 0.16 pounds of coffee for $1 dollar. Step-by-step explanation: For A, we use division. He payed $18.96 dollars for 3 pounds for coffee. 18.96 / 3 = 6.32. Each pound of coffee costs $6.32 dollars. For B, we use division Again. The amount of pounds he could buy for $1 dollar is 0.16 pounds of coffee. Hope this helps! If you like it, please mark me as brainiest!