1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kompoz [17]
2 years ago
10

The product of w and 2 is greater than or equal to 19.

Mathematics
1 answer:
madam [21]2 years ago
5 0

Equation Form:

w x 2 \geq 19

Divide both sides by 2:

w \geq 9.5

So, w must be equal to or greater than 9.5 for this equation to work.

You might be interested in
At a school picnic, your teacher asks you to mark a field every 10 yards so students can play football. The teacher accidentally
Oxana [17]
Approximately 9 meters are in 10 yards, (as there is approximately 1 meter in a yard, .9144 to be exact.) 
3 0
3 years ago
In the Exercises below, find the scale factor. Then list all pairs of congruent angles and write the ratios of the corresponding
nadezda [96]

Answer:

8) scale factor: 3

angles Q & L, S & N, r & M

sides 10 x 3 = 30, 6 x 3 = 18, 13 x 3 = 39

9) scale factor: 0.4

angles B & F, C & G, D & H, A & E

sides 9 x 0.4 = 3.6, 7.5 x 0.4 = 3, 10 x 0.4 = 4, 12 x 0.4 = 4.8

4 0
3 years ago
-7c , -6c , -1c , 4c , 0c , 0c , 3c work out the mean temperature
mixas84 [53]

Step-by-step explanation:

(-7)+(-6)+(-1)=-14

(-14)-3=-11

-11÷7=-1.5714285714286 or -2 if you round too the tenths place

7 0
3 years ago
Kim is drawing a map of the different schools in her school district. She knows that her middle school is 10.6 miles away from t
Stolb23 [73]
4 inches is the answer
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plums are $3.25 for 2 pounds, i need 4 pounds. how much will it cost
olasank [31]
<u />\frac{3.25}{2lbs} = \frac{x}{4lbs}  \\  \frac{3.25}{2} *  \frac{2}{2} = \frac{x}{4}  \\  \frac{3.25 * 2}{2*2} = \frac{x}{4}  \\ 3.25*2 = x \\ x = 6.50
It will cost $6.50 for four pounds of plums.

Hope this helps!
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Hans rented a truck for one day. There was a base fee of $19.99 , and there was an additional charge of 85 cents for each mile d
    7·1 answer
  • Matthew has a 150 page book he has read one third of it how many pages has he read so far
    6·1 answer
  • Please help me out fast.
    15·1 answer
  • The width, w , of a rectangle is 34 its length, l .The width, w , of the rectangle is 12 inches.
    13·1 answer
  • Please help !! Hurry
    12·1 answer
  • What is the answer to solving <br> for y -8=y-9
    9·1 answer
  • I don't understand this probability problem. ​
    11·1 answer
  • Match the numbers to the letters for equivelents
    8·1 answer
  • This is a cookie with marshmallows over top, and chocolate covered over top of a cookie, how many bytes does it take to finish t
    13·2 answers
  • an account starts with $500 and is compounded quarterly at 5% interest how much is the account worth after 10 years
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!