1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lara31 [8.8K]
2 years ago
12

Tell whether each equation has one, zero, or infinitely many solutions.

Mathematics
2 answers:
amid [387]2 years ago
7 0

Answer:

Exactly One Solution

Step-by-step explanation:

4x + 2 = x + 8

3x = 6                Simplify.

x = 2                  Divide by 2.

raketka [301]2 years ago
3 0

Answer:

One solution, x = 2

Step-by-step explanation:

4x + 2 = x + 8 (Given)

4x = x + 6

(The 2 is subtracted from the right side, therefore the left side is also subtracted. 8 becomes 6.)

3x = 6

(The x is subtracted from the right side to the left side. Thus turning the 4x into 3x)

x = 2

(The 3 is divided out to get x alone. So, the 6 has to be divided by 3 as well, turning it into 2)

You might be interested in
HELP PICTURE IS SHOWN
matrenka [14]
Huh, this is presented pretty interesting to me.

To start with, if you actually had no idea what the answer to this question was,  you wouldn't pick B or C because x has to be close to 91°.  In this particular quadrilateral, it's especially important that we focus on the fact, "x - 15."  This means that x has to be higher initially to be subracted to equal 91, or the opposite angle.

In order to subtract to 91, the answer would have to be 106, or D.  This is a hunch, but I have a suspicion that angle B and D are going to be the same, being that their on opposite sides of the figure.

Hope this helps!  If you have further questions, let me know.
4 0
3 years ago
Help anyone can help me do this question,I will mark brainlest.​
postnew [5]

Answer:

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
What is the slope of 7,-2 and -3,3
Delicious77 [7]

Answer:

-1/2

Step-by-step explanation:

y2-y1/x2-x1

3-(-2)/ -3-7

5/-10

= -1/2

7 0
2 years ago
Which unit rate is the lowest price per ounce? (5 points) Choice A: 5 ounces of raisins for $1.49 Choice B: 12 ounces of raisins
bija089 [108]
1.49/6 = 0.248 per oz
3.59/13 = 0.276 per oz

lowest price is A. 6 oz for 1.49
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
IS MITOSIS CELL REPLICATION?
Svetlanka [38]
It replicates the chromosomes
3 0
2 years ago
Other questions:
  • A club with 19 members is to choose three officers president vice president and security secretary treasurer. If each office is
    9·1 answer
  • HIJK is a parallelogram because the midpoint of both diagonals is ____, which means the diagonals bisect each other. What goes i
    9·2 answers
  • Hannah is at the supermarket to buy carrots and potatoes. If she buys 2 pounds of carrots and 3 pounds of potatoes, it will cost
    10·2 answers
  • Three friends won $600 for winning a relay race. June ran 1/3 of the relay. Al ran 3/8 of the relay. Marcus ran 1/24 of the rela
    14·2 answers
  • ......................
    10·1 answer
  • ILL GIVE BRAINLY!!!<br> find y. Give your answer in the simplest form
    12·1 answer
  • A store bought a camera for $300 and sold it for $714. What was the markup percentage?
    12·2 answers
  • {362 – [6x3 + (48 ÷ 2) x 2]} + 3(9 +4)
    14·2 answers
  • Make u the subject of formula in <br>M=m(v-u).u​
    6·1 answer
  • Choose whether the expression is a result of multiplying
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!