1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mihalych1998 [28]
2 years ago
13

In one serving of a fruit smoothie, the ratio of the number of ounces of water to the

Mathematics
1 answer:
lara [203]2 years ago
5 0
I don’t believe you attached any pictures to this question so i don’t know exactly what kinds of different servings you want, however some examples would be

water:fruit
3:4
6:8
9:12

and such other multiples
You might be interested in
A coin is flipped 25 times, and we would like to know the probability that 15 or more of those flips are heads side up.
Helen [10]

Answer:

Yes, the geometric distribution is appropriate.

Step-by-step explanation:

sorry if im wrong

7 0
3 years ago
Please help me with my math homework?! I have to show my work.
slava [35]
Which question? Or all of them?
5 0
3 years ago
Admission to the fair costs $8.75. Each ride costs $0.50 to ride. You can spend at most $16. Write and solve an inequality to re
sergij07 [2.7K]
8.75 + 0.50 =9.25 dollars spend but she has 16 dollars so 16 - 9.25 = 6.75 dollars left
5 0
3 years ago
Write an equation of a line wit the given slope and y intercept
Orlov [11]

Answer:

Step-by-step explanation:

the standard equation of a line is in the form y=mx+b where m is the slope and b is the y intercept so if m = 1/4 and b = -3/4 you can just replace those spots giving you y=1/4x+-3/4

6 0
4 years ago
Jacob and Ayden work at a dry cleaners ironing shirts. Jacob can iron 25 shirts per hour, Ayden can iron 35 shirts per hour. Ayd
Anestetic [448]

Answer:

jacob ironed 100 shirts

ayden ironed 280 shirts

Step-by-step explanation:

jacob ironed for 4 hours and ayden for 8 hours

5 0
3 years ago
Other questions:
  • There are 200 end of the year school dance tickets available. Students who have perfect attendance are able to purchase them in
    5·1 answer
  • A company packed 108 items in 12 boxes. Write the rate as a fraction, then find the unit rate.
    8·1 answer
  • Dexter paid $74.94 for 201⁄5 gallons of gas. What is the price of gas where Dexter filled up his vehicle?
    13·1 answer
  • The concession stand at the high school football stadium sells hot dogs and hamburgers to raise money for the high school athlet
    9·2 answers
  • 5>r-3 I need help with this
    15·2 answers
  • What is another solution of the equation x+7=y
    12·1 answer
  • Sandra calculated the height of a cylinder that has a volume of 576 pi cubic centimeters and a radius of 8 cm. Her Her work is s
    7·2 answers
  • Help he ooo. Who who memememeeme
    10·1 answer
  • What is an end point of a ray
    15·1 answer
  • please try to respond all the questions on the photo. if not it’s fine but please help asap! this is linear and quadratic models
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!