1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Cerrena [4.2K]
3 years ago
7

Miscate owns Cool Groove, a company that sells and installs automobile sound systems. Cool Grove charges $185 for each small sys

tem and $235 for each large system installed. Harroda reported that last month her company installed 135 systems and collected $27.225 in total receipts. During that month, how many small systems and how many large systems were installed?​
Mathematics
1 answer:
goldenfox [79]3 years ago
6 0

1. One way to work mixture problems like this is to consider the effect of all sales being for the smaller amount. In that case, revenue would be 135*$185 = $24,975. That is $2250 less than actual revenue. For each large system sold instead of a small one, there is $50 in additional revenue. The $2250 in additional revenue requires that 2250/50 = 45 large systems be sold.

2. We know that Rafael's overtime pay is $912.60 - 40*$14.40 = 336.60. None of the offered answers computes to the correct pay amount.  

If you made a typo and the correct total pay is $921.60, then an overtime rate of 1.5 times base pay will require 16 hours of overtime; an overtime rate of 3 times base pay will only require 8 hours of overtime. Overtime hours = $921.60/$14.40 = 64 equivalent hours. Subtracting 40 hours of straight time, the resulting product of hours and multiplier will be 64 - 40 = 24. That is it could be 16 hours at 1.5 times, or 8 hours at 3 times.

3. One of the problems here is to figure the number of hours in a month. If you consider there to be 4 1/3 weeks in a month, Robin needs to work $3280/(13/3)/14.90 = 50.80 equivalent hours. The 10.80 equivalent overtime hours will be 10.80/1.5 = 7.20 clock hours, closest to 7.25 among the answers. (Other choices for weeks/hours in a month give answers that match none of those offered.)

4. $750/$19.50 = 38.46, closest to 38.50 among the answers offered.

You might be interested in
30% OFF!
Orlov [11]

Answer:

$80

Step-by-step explanation:

100%-30%=70%(nightstand after discount)

70%=$56

1%=56÷70=0.80

100%=0.8x100=80

Hope this helps! Thanks.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mrs. kelley asked her students to plot the number of books they read over the summer. a dot blot titled books read over the summ
Natalka [10]

The total number of students that plotted the number of books they read was <u>18,</u> making the <u>4th option</u>, a correct choice, using the dot plot.

Any data that may be shown as dots or tiny circles is called a dot plot. Given that the height of the bar created by the dots indicates the numerical value of each variable, it is comparable to a bar graph or a simple histogram. Small amounts of data are shown using dot plots.

In the question, we are informed that Mrs. Kelley asked her students to plot the number of books they read over the summer. a dot plot titled books read over the summer goes from 0 to 7. 0 has 1 dot, 1 has 3 dots, 2 has 6 dots, 3 has 2 dots, 4 has 3 dots, 5 has 1 dot, 6 has 2 dots, and 7 has 0 dots.

We are asked to find the total number of students that plotted the number of books they read using the dot plot.

The dot plot is attached to the solution.

The total number of students = The total number of dots = 1 + 3 + 6 + 2 + 3 + 1 + 2 + 0 = 18.

Thus, the total number of students that plotted the number of books they read was <u>18,</u> making the <u>4th option</u>, a correct choice, using the dot plot.

Learn more about dot plots at

brainly.com/question/24309209

#SPJ1

5 0
1 year ago
Write the following as an expression: How much water do I need to add to l liters of pure alcohol to obtain a solution of 45% al
vredina [299]

Answer:

see below

Step-by-step explanation:

amount of water w

l liter of pure alcohol = 100% alcohol

solution is 45 % percent alcohol

total amount of fluid is w+l

(w+l)( .45) = l*.100

Distribute

.45w  + .45 l = 1l

.45 w = 1l - .45l

.45 w = .55l

w = .55l / .45

w =11/9 l

3 0
3 years ago
What is the slope-intercept equation of the line below?
yKpoI14uk [10]

Slope is known as rise over run. Because the line is pointing "\", it is negative.

The rise, the distance from one point to another, specifically from (0,4) to (1,1) is 3, as 4-1=3. your run is 1-0=1.

So your rise over run is -3/1 or, -3.

Your y-int is where when x=0, y=?

In this case y=4 when x=0.

Your equation is

y=-3x+4

5 0
2 years ago
Two boys and three girls are auditioning to play the piano for a school production. Two students will be chosen, one as the pian
Sergio039 [100]
The answer is 0.24

To calculate this, a multiplication rule is used. The multiplication rule calculates the probability that both of two events will occur. In this method, the probabilities of each event are multiplied. Here we have two events:

1. The probability that the pianist will be a boy,

2. The probability that the alternate will be a girl.


So, let's calculate these probabilities:

There are in total 5 children:

2 boys + 3 girls = 5 children.

1. The probability that the pianist will be a boy is 2 boys out of 5 children, which is 2/5.

2. The probability that the alternate will be a girl is 3 girls out of 5 children, which is 3/5.


<span>The probability that the pianist will be a boy and the alternate will be a girl is:</span>

<span>2/5 </span><span>× 3/5 = 6/25</span>

<span>6/25 </span><span>× 4/4 = 24/100 = 0.24</span>

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Evaluate −6 − (−4) and explain.
    9·2 answers
  • -3s -5=4 what is this problem
    9·2 answers
  • Which is the better buy? circle it<br> $5.00 for 4 mangoes<br> $6.00 for 5 mangoes
    11·2 answers
  • Please help me fast thank you very much. ​
    10·2 answers
  • For which value or values are the expressions 15k + 9 and 3(2k + 3) + 9k equivalent? A) no values B) 3 C) 3,5 and 8 or D) all va
    9·1 answer
  • A new electronic store opened recently. There are several sales associate positions that pay an hourly rate of $7.50 plus a 4.5%
    10·1 answer
  • 6 erasers cost $6.60. Which equation would help determine the cost of 3 erasers?
    8·2 answers
  • Given an odd function, which of the following transformations would result in an odd function? Check all that apply.
    15·1 answer
  • What is the value of x?<br> a.3<br> b.4<br> c.6<br> d.8
    8·2 answers
  • Can the mixed number 7 and 13/100 be simplified?
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!